Czytasz dzięki

WTO podwyższa prognozę obrotu towarami

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 06-10-2020, 16:15
aktualizacja: 06-10-2020, 16:29

Światowa Organizacja Handlu (WTO) podwyższyła swoje prognozy dotyczące handlu towarami w tym roku. Nadal jednak zakłada ona poziom porównywalny ze spadkiem w czasie globalnego kryzysu finansowego, informuje Reuters.

WTO oczekuje aktualnie, że światowy handel towarami zmniejszy się w 2020 r. o 9,2 proc., by w następnym roku wzrosnąć o 7,2 proc.

Światowa Organizacja Handlu (WTO) - centrala w Genewie
Zobacz więcej

Światowa Organizacja Handlu (WTO) - centrala w Genewie fot. Valery Sharifulin/TASS/Forum

Wcześniejsza, kwietniowa projekcja zakładała spadek na poziomie pomiędzy 13 a 32 proc. i wzrost w 2021 r. rzędu 21-24 proc. przy założeniu ścisłej współpracy krajów na arenie międzynarodowej. 

Organizacja podkreśla, że jej szacunki są nadal obarczone sporą niepewnością, trudna do przewidzenia jest m.in. ewolucja pandemii czy stosunki polityczno-gospodarcze jak choćby napięcia w kontaktach Waszyngtonu z Pekinem.

Jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla światowej gospodarki w następstwie pandemii byłoby skierowanie się ku protekcjonizmowi - powiedział zastępca dyrektora generalnego WTO Yi Xiaozhun.

WTO szacuje, że nowe blokady spowodowane odrodzeniem się COVID-19 mogą pozbawić 2-3 punkty procentowe wzrost gospodarczy, zmniejszając do 4 proc. wzrost światowego handlu w 2021 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane