Czytasz dzięki

WTO prognozuje największy powojenny spadek handlu międzynarodowego

opublikowano: 08-04-2020, 17:09

Światowa Organizacja Handlu ocenia, że pandemia koronawirusa spowoduje największy spadek międzynarodowej wymiany handlowej od II wojny światowej.

WTO przedstawiło dwa scenariusze dla globalnego handlu na nadchodzące lata. W optymistycznym przewiduje jego spadek w tym roku o 13 proc. i odbicie o 21 proc. w 2021 roku. W 2019 roku spadł o 0,1 proc. WTO przewiduje w tym scenariuszu, że globalny PKB spadnie o 2,5 proc. w 2020 roku i wzrośnie o 7,4 proc. w 2021 roku.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

W pesymistycznym scenariuszu WTO przewiduje spadek globalnego handlu o 32 proc. w tym roku i wzrost o 24 proc. w 2021 roku. Globalny PKB miałby spaść w 2020 roku o 8,8 proc. i wzrosnąć o 5,9 proc. w 2021 roku.

Optymistyczny scenariusz przewiduje gorszy bieg spraw niż podczas kryzysu finansowego w 2009 roku kiedy międzynarodowy handel spadł o ok. 12 proc., a globalny PKB spadł o 2 proc.

Pesymistyczny scenariusz przewiduje największy spadek międzynarodowej wymiany handlowej od czasu Wielkiego Kryzysu.

- Te prognozy są fatalne, nie ma co do tego wątpliwości – powiedział Roberto Azevedo, dyrektor generalny WTO. – Ale szybkie i zdecydowane odbicie jest możliwe. Decyzje podejmowane obecnie będą determinowały kształt przyszłej poprawy i perspektywy globalnego wzrostu – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane