WTO: Projekt porozumienia nie rozstrzyga wielu problemów

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-12-2005, 10:11

Przedstawione w sobotę przez media ramowe porozumienie kończące konferencję Światowej Organizacji Handlu (WTO) w Hongkongu jedynie sugeruje, aby wszystkie dotacje do eksportu płodów rolnych zostały zniesione do 2010 roku. Wiele jednak kwestii, w tym otwarcie rynków zachodnich na żywność z krajów biedniejszych, pozostaje w dalszym ciągu otwarta.

Przedstawione w sobotę przez media ramowe porozumienie kończące konferencję Światowej Organizacji Handlu (WTO) w Hongkongu jedynie sugeruje, aby wszystkie dotacje do eksportu płodów rolnych zostały zniesione do 2010 roku. Wiele jednak kwestii, w tym otwarcie rynków zachodnich na żywność z krajów biedniejszych, pozostaje w dalszym ciągu otwarta.

    Porozumienie zakłada też, że kraje rozwinięte powinny zakończyć w przyszłym roku subwencjonowanie eksportu bawełny. Chodzi tu głównie o USA.

    Obrady WTO w Hongkongu odbywają się w ramach rundy negocjacyjnej rozpoczętej w Dausze w 2001 roku. Od tego momentu kraje wchodzące w skład Światowej Organizacji Handlu usiłują dojść do porozumienia w sprawie liberalizacji światowych rynków - chodzi o obniżenie ceł i barier pozacelnych w handlu towarami rolnymi, pozarolnymi i szerszego otwarcia rynków dla usług.

    Porozumienie muszą poprzeć wszyscy członkowie WTO (149 państw) i mają na nie czas do niedzieli popołudnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane