Wybory Mistrza GPW 2019. Część druga ćwierćfinałów

opublikowano: 10-01-2020, 09:40

Dino Polska z Columbusem Energy oraz Enter Air z Domem Development - to dwie kolejne pary ćwierćfinałów wyborów Mistrza GPW 2019. Zapraszamy do głosowania.

Dziennikarze i analitycy „Pulsu Biznesu” i portalu Bankier.pl wytypowali 16 spółek z warszawskiej giełdy, z których czytelnicy wyłonią najlepszą. Mistrza GPW internauci wybiorą już po raz dziesiąty. Reguły są proste. W losowaniu wyłoniliśmy pary 1/8 finału i drabinkę, a do dalszego etapu przejdą firmy, które zdobędą więcej głosów w kolejnych pojedynkach.

(Ankiety powinny pojawić się poniżej. Jeżeli ich nie widzisz, kliknij w nazwę pary)

Dino Polska – Columbus Energy

Enter Air – Dom Development

Uzasadnienie

Dino Polska

Spółka szybko otwiera nowe sklepy, sprzedaż szybko rośnie, rośnie też giełdowy kurs — tak uzasadnialiśmy nominację dla Dino w wyborach Mistrza GPW w 2017 i 2018 r. W 2019 r. trend się nie zmienił — przeciwnie, kurs rósł nawet szybciej niż rok wcześniej i po blisko 50-procentowej zwyżce jest na poziomie czterokrotnie wyższym niż w chwili giełdowego debiutu w kwietniu 2017 r. Dzięki temu wszystkiemu Tomasz Biernacki, kontrolujący 51 proc. akcji spółki, wdarł się do piątki najbogatszych Polaków, a wraz z nim zarobili drobni inwestorzy. W ostatnim roku sieć marketów spółki przebiła barierę 1000 placówek, a sprzedaż kolejny rok z rzędu rosła o ponad 30 proc. — i o rewelacyjne na tle polskiego rynku ponad 10 proc. na poziomie porównywalnym, bez uwzględniania nowych sklepów. Co ważniejsze, za wzrostem sprzedaży szła też poprawa marż i rosnące zyski.

Columbus Energy

Program „Mój Prąd” napędził modę na mikroinstalacje fotowoltaiczne, na niej skorzystał zaś m.in. Columbus. Notowana na NewConnect spółka okazała się liderem tego skrawka rynku i dzięki rządowym dopłatom znacząco zwiększyła skalę działalności. Przychody są na najlepszej drodze, by w 2019 r. trzykrotnie przebić rekordowy 2018 r. Zysk netto może wzrosnąć jeszcze bardziej. W efekcie kurs akcji Columbusa wzrósł w 2019 r. aż o 816 proc.

Enter Air

Enter Air sukcesywnie poprawia wyniki, jednak 2018 r. przyniósł pewne zwątpienie wśród inwestorów. Zyski jednak przyspieszyły jeszcze bardziej w 2019 r. i zajmujący się obsługą czarterowych lotów Enter dał inwestorom zarobić aż 109 proc. Spółka zwiększała skalę działalności dzięki turystycznemu boomowi, ale także przejęciom. Jej łupem w maju padło 49 proc. akcji szwajcarskiego Germania Flug AG. Umowy podpisane z kluczowymi klientami sugerują, że przychody powinny rosnąć również w 2020 r., pewnym minusem spółki jest jednak wysoki poziom zadłużenia.

Dom Development

To jeden z liderów deweloperskiej hossy, który w 2019 r. urósł na giełdzie o blisko 68 proc. Sygnałem, że 2019 r. może być świetnym dla akcjonariuszy Domu Development, była suta dywidenda, której stopa przekroczyła 10 proc. Było to możliwe m.in. dzięki temu, że zyski spółki rosły w ostatnich latach wyraźnie szybciej niż jej kurs na giełdzie. Także 2019 r. był pod względem wyników udany, w listopadzie zarząd poinformował bowiem, że zysk netto będzie wyższy rok do roku. Dodatkowo mimo zaawansowania hossy deweloperskiej spółka nadal widzi miejsce do wzrostu cen mieszkań i zwiększania wolumenów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane