Wycena na huśtawce z powodu braku kasy od skarbu

KAP
opublikowano: 22-03-2007, 00:00

NIK zarzuca doradcom, że wycenę PHS wzięli z sufitu. Doradcy na to: skarb nie dał hutom pieniędzy i dlatego straciły na wartości.

NIK zarzuca doradcom, że wycenę PHS wzięli z sufitu. Doradcy na to: skarb nie dał hutom pieniędzy i dlatego straciły na wartości.

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) przyznaje, że Polskie Huty Stali (PHS) prywatyzowano w bardzo trudnych warunkach rynkowych i gdyby ich nie sprzedano, po prostu by zbankrutowały. Nie pozostawia jednak suchej nitki na doradcach: EVIP i BRE Corporate Finance. Kwestionuje wycenę firmy.

— Doradca prywatyzacyjny dokonał wyceny, która zawierała się w kwotach od 101,6 do 381,1 mln zł. Uważamy, że była ona zaniżona przynajmniej o 2 mld zł — mówił w Sejmie Jacek Jezierski, wiceprezes NIK.

Dodał, że doradcy wcześniej wyżej ocenili spółkę.

— W biznesplanie sporządzonym trzy miesiące przed wyceną prywatyzacyjną doradca założył, że prognozy wyników finansowych spółki na lata 2003-06 będą wyższe o blisko 2,5 mld zł. Trzy miesiące później uznał, że wyniki finansowe będą o 2,5 mld zł niższe, po czym po raz kolejny za rok, wykonując biznesplan spółki, wrócił do poprzedniej wyceny — dodał Jacek Jezierski.

Doradca się broni.

— Przygotowaliśmy biznesplan, który został przesłany do Komisji Europejskiej. Założono w nim finansowanie pomostowe dla PHS wysokości 1,2 mld zł. Miało pochodzić z emisji obligacji przez Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP). W rzeczywistości agencja przekazała tylko 361,7 mln zł. Powstała luka sięgająca 800 mln zł. Dlatego musieliśmy zmienić prognozy wyników spółki i jej wyceny — mówi Marek Roman, reprezentujący EVIP.

Brak finansowego zastrzyku spowodował, że PHS nie miały żadnych środków obrotowych ani pieniędzy na inwestycje, których rozpoczęcie ciągle przesuwały.

Zamiast państwa brakujące 800 mln zł przekazał hutom Mittal, co podniosło wartość oferty, ale nie mogło przecież zwiększyć wyceny.

Arkadiusz Krężel, były szef ARP, podkreśla jednak, że celem agencji miał być wykup części zobowiązań koncernu stalowego. Agencja zrobiła to, umożliwiając prywatyzację hut

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy