Wycofany popyt w Warszawie

Adam Stańczak, analityk DM BOŚ
opublikowano: 15-12-2021, 19:07

Środowe notowania na rynku warszawskim skończyły się mocnymi spadkami. Z kluczowych indeksów sektorowych zwyżkę zanotował tylko koszyk WIG-Telekom. Pozostałe straciły na wartości. Najmocniejsze ciosy przyjęły sektory bankowy, energetyczny, górnictwo i paliwa. Każdy ma znaczących przedstawicieli w WIG20, więc nie dziwi spadek indeksu blue chipów o 2,3 procent.

Największe spadki w gronie największej dwudziestki zanotowały Allegro, JSW, KGHM, PGE i PKN. Straty tych walorów przekroczyły 4 procent, a w przypadku JSW zbliżyły się do 9 procent. Rynek odpowiadał na presję z rynku surowcowego i zerwał dziś z kilkudniowym zamrożeniem WIG20 w oczekiwaniu na piątkowe rozliczenie kontraktów terminowych na indeks blue chipów. Technicznie patrząc otwarta została droga w rejon minimum październikowo-listopadowej fali spadkowej. Warto jednak brać pod uwagę fakt, iż środowy sukces podaży miał w sobie element zredukowania aktywności przez graczy, którzy nie chcieli wyprzedzać wydarzeń i zakładać się przed dzisiejszym komunikatem FOMC i sygnałami ze strony Rezerwy Federalnej w USA.

Drugą zmienną było wstrzymywanie się od transakcji w związku z oczekiwaniem na piątkowe rozliczenie pochodnych. W efekcie podaż – przez większą część sesji operująca dość skromnymi kapitałami – trafiła troszkę w próżnię po stronie popytu i spadki miały jednak miejsce na płytkim rynku. Do końca tygodnia trudno oczekiwać zmiany na tym polu. Jutro rano rynek będzie reagował razem ze światem na komunikat FOMC, a w piątek czekał na godzinę rozliczenia pochodnych.

Niewiadomą i silnym impulsem podażowym staje się dynamika pandemii. Najnowsze dane z Wielkiej Brytanii mówią o blisko 80 tys. nowych zakażeń, co jest rekordem czasu pandemii i oznacza wzrost wobec wtorku o 32,5 procent. Wersja omikron rozprzestrzenia się na tyle szybko, iż trudno będzie to ignorować. Jeśli przypadek Wielkiej Brytanii uznać za prognostyk wydarzeń w całej Europie, to za chwilę rynki – w tym warszawski – mogą zostać zmuszone do skokowego uwzględnienia w cenach nowej sytuacji i nowych reżimów sanitarnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane