Wydawnictwo Infor zainteresowane kupnem dziennika "Rzeczpospolita"

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 01-03-2006, 09:49

Wydawnictwo Infor, wydawca "Gazety Prawnej", jest zainteresowane nabyciem "Rzeczpospolitej" i w związku z tym bada możliwości pozyskania finansowania na ten cel - poinformował we wtorek PAP prezes i właściciel Inforu Ryszard Pieńkowski.

Wydawnictwo Infor, wydawca "Gazety Prawnej", jest zainteresowane nabyciem "Rzeczpospolitej" i w związku z tym bada możliwości pozyskania finansowania na ten cel - poinformował we wtorek PAP prezes i właściciel Inforu Ryszard Pieńkowski.

    "Pracujemy nad kilkoma przejęciami, po tym jak w ubiegłym roku kupiliśmy trzy spółki za 10 mln zł" - poinformował prezes.

    Dodał, że jedno z przejęć może dojść do skutku w najbliższych miesiącach, ale nie podał szczegółów.

    Prezes poinformował, że poza tym Infor jest zainteresowany przejęciem dziennika "Rzeczpospolita", który pasowałby do portfela wydawniczego Inforu.

    "Myślimy także o +Rzeczpospolitej+. Miałem spotkanie z Orklą. (Grupa Orkla Media poprzez spółkę Presspublica Holding Norway posiada 51 proc. udziałów w Presspublice, spółce wydającej "Rzeczpospolitą". Pozostałe 49 proc. należy do Państwowego Przedsiębiorstwa Wydawniczego "Rzeczpospolita" -przyp. PAP). Przetarg został ogłoszony co prawda na całość aktywów medialnych w Polsce, ale nas bardzo interesuje +Rzeczpospolita+, bo wtedy byśmy zwiększyli znacząco udział w tym sektorze informacji dla biznesu" - powiedział Pieńkowski.

    "Złożymy ofertę, jeśli będziemy mieli realne szanse finansowania tego przejęcia. W tej chwili to badamy" - dodał.

    Prezes poinformował, że najbardziej w grę wchodziłoby pozyskanie środków od instytucji finansowych, a jeśliby procedura sprzedaży się przeciągnęła, to być może finansowanie pochodziłoby także ze środków z oferty publicznej akcji Inforu.

    Infor próbował wcześniej kupić "Parkiet", ale uprzedziła go w tym Presspublica, która jest wydawcą "Rzeczpospolitej".

    Nabyciem "Rzeczpospolitej", według wcześniejszych nieoficjalnych informacji PAP, jest zainteresowana Agora.

    Według tych niepotwierdzonych informacji, Agora jeszcze w grudniu ubiegłego roku poinformowała zarząd norweskiego konglomeratu Orkla ASA, że jest zainteresowana zakupem polskiej części grupy medialnej Orkla Media, będącej m.in. współwłaścicielem dziennika "Rzeczpospolita". Agora nie potwierdziła jednak oficjalnie tychinformacji.

    Poza przejęciami Infor podejmuje też inne projekty związane z mediami.

    "W kwietniu ruszamy z radiem internetowym Infor. To będzie pionierski projekt, adresowany do naszej grupy docelowej, czyli prawników, księgowych i menedżerów. Badania już mamy za sobą, biznes plan został opracowany" - powiedział Pieńkowski.

    "Myślimy także o telewizji, być może w tym roku coś będzie" - dodał, ale nie podał szczegółów.

    Infor dokonał też zmian w "Gazecie Prawnej". Została ona odmieniona zarówno pod względem graficznym, jak i merytorycznym. Głównym celem zmian jest odświeżenie wizerunku gazety, poszerzenie grupy czytelników, głównie o menedżerów wyższego szczebla, a także zwiększenie przychodów z reklam. Zmieniony dziennik oferowany jest od poniedziałku.  

    Infor zakłada kilkuprocentowy wzrost sprzedaży gazety oraz prawie 50-proc. wzrost sprzedaży wydania internetowego. 

"Gazeta Prawna" istnieje od 1994 roku. W ubiegłym roku jej średnia sprzedaż wyniosła 82,1 tys. egzemplarzy.

    W 2006 roku Infor planuje osiągnąć przychody ogółem na poziomie 171 mln zł oraz zysk brutto w wysokości 15 mln zł (wobec około 7,2 mln zł w 2005 roku), nie licząc spółek zależnych, w których zakładane są przychody w wysokości około 12 mln zł i zysk brutto na poziomie 2 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane