Wyprzedaż w USA zapowiada lepsze czasy dla europejskich banków (WYKRES DNIA)

Wzrost stóp procentowych za oceanem to sygnał poprawy nastawienia inwestorów do europejskiego sektora bankowego, uważają stratedzy Citigroup.

Nie widać końca przeceny amerykańskich obligacji skarbowych, która była głównym wydarzeniem ostatnich tygodni na globalnych rynkach. W środę rentowności papierów 10 – letnich poprawiły 14 – miesięczne minima.

Rentowności 10 - letnich papierów amerykańskiego skarbu. Źródło: Bloomberg.

Specjaliści prześcigają się w spekulacjach, co gwałtowna wyprzedaż na największym rynku obligacji na świecie oznacza dla innych aktywów. Wśród możliwych interpretacji jest też taka, która mówi, że to zapowiedź ostatecznego końca ostrej fazy kryzysu w strefie euro. Dlaczego? Jak zauważa bank Citigroup, spółki z europejskiego sektora bankowego zachowują się gorzej od rynku, gdy rentowności obligacji USA spadają, lepiej radzą zaś sobie, gdy rentowności idą w górę.

Relacja notowań europejskich banków do indeksu Stoxx 600 na tle rentowności 10 - letnich papierów amerykańskiego skarbu. Źródło: Bloomberg.

- Ta zależność to dla nas jasna wskazówka, że rynek obligacji amerykańskich dobrze sprawdza się w roli miernika ryzyka finansowego w czasie ostatniego kryzysu – napisali w raporcie stratedzy Citigroup.

Ich zdaniem dalsze zwyżki rentowności za oceanem, przy jednoczesnej stabilizacji inflacji, oznaczałyby normalizację otoczenia gospodarczego także w strefie euro. To sprzyjałyby europejskim bankom, których wyceny są najniższe wśród 19 branż, składających się na indeks Stoxx 600. Od października 2009 r. regionalny indeks sektora bankowego stracił 28 proc., głównie za sprawą wyprzedaży obligacji krajów zmagających się z kryzysem i obaw przed koniecznością podnoszenia kapitałów. W tym samym czasie Stoxx 600 zyskał 18 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane