Wyraźny spadek kontraktów na indeksy amerykańskich rynków akcji

opublikowano: 03-01-2020, 12:32

Na trzy godziny przed rozpoczęciem handlu kontrakty na indeksy amerykańskich rynków akcji wyraźnie spadają, co odzwierciedla obawy wywołane ostatnimi wydarzeniami na Bliskim Wschodzie, donosi Reuters.

Na światowych rynkach dominuje odwrót od ryzyka z powodu amerykańskiego ataku rakietowego w Bagdadzie, w wyniku którego zginął irański generał Kasem Sulejmani, nazywany najpotężniejszym człowiekiem wywiadu na Bliskim Wschodzie. Inwestorzy spodziewają się działań odwetowych Iranu i dalszej eskalacji konfliktu.

Na rynku futures kontrakt na średnią Dow Jones spadał o 1,2 proc., na S&P500 o 1,35 proc., a na Nasdaq 100 o 1,6 proc.

Wydarzenia na Bliskim Wschodzie spowodowały wzrost popytu na „bezpieczne przystanie”. Złoto drożeje o 1,3 proc. Wyraźnie drożeje ropa,  bo inwestorzy obawiają się zakłócenia dostaw surowca. W handlu przedsesyjnym rośnie cena akcji amerykańskich spółek z branży naftowej. O 1,2-1,3 proc. drożeją papiery dwóch największych amerykańskich koncernów: Exxon Mobil i Chevron Corp. O ok. 2 proc. drożały akcje Occidental Petroleum i Schlumberger.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane