WYWIAD-ComArch chciałby zwiększać zysk o 20-30 proc. rocznie

Centrum Leasingu i Finansów CLiF Spółka Akcyjna w Upadłości
18-12-2002, 15:53

Marcin Gocłowski

WARSZAWA (Reuters) - ComArch, krakowski integrator systemów informatycznych chciałby zwiększać jednostkowy zysk netto i przychody o 20-30 procent rocznie, powiedział w środę prezes firmy, Janusz Filipiak.

Trzecia pod względem kapitalizacji spółka informatyczna notowana na warszawskiej giełdzie chce osiągnąć ten cel utrzymując zdywersyfikowaną sprzedaż i koncentrując się na kontraktach średniej wielkości.

Mimo spowolnienia gospodarczego skutkującego ograniczeniem wydatków przedsiębiorstw na informatykę, Filipiak spodziewa się też, że na poziomie nieskonsolidowanym ComArchowi uda się w 2002 roku nieznacznie zwiększyć zysk netto i przychody w stosunku do roku ubiegłego, kiedy wyniosły one odpowiednio 8,8 i 149 milionów złotych.

"Po spływających od klientów środkach widzimy już, że będziemy mieli wynik ciut lepszy niż w 2001 roku, a pozostałe spółki grupy też poradzą sobie lepiej" - powiedział w wywiadzie dla Reutera Filipiak, którego firma wypracowała w ciągu trzech kwartałów 2002 cztery miliony złotych zysku netto i 88 milionów złotych sprzedaży.

Zdaniem prezesa ComArchu, przyszły rok również zapowiada się nieźle i spółka powinna wejść w 2003 rok z portfelem zamówień w wysokości około 70 milionów złotych.

"Nie bazujemy na kontraktach rzędu setek milionów złotych, lecz na umowach po kilka-kilkanaście milionów złotych i na nich chcemy budować przyszłość. Moją ambicją jest stabilny wzrost firmy na poziomie 20-30 procent rocznie. Chcielibyśmy utrzymać rentowność operacyjną rzędu 5-6 procent, a resztę przeznaczać na rozwój" - powiedział.

"W Polsce chcemy prezentować się jako integrator usług i oprogramowania, a na Zachodzie jako dom software'owy, który sprzedaje i licencje i usługi. Firma powinna być zdywersyfikowana pomiędzy sprzedaż dla telekomunikacji - głównie zagranicą, bankowość, finanse, ubezpieczenia, sektor usług, sektor publiczny i ERP dla firm" - powiedział.

Filipiak nie wypowiadał się na temat wyników skonsolidowanych ComArchu, które obciąża portal Interia. Powiedział jedynie, że oczekuje iż spółki z grupy nie będą przynosiły strat. Filipiak widzi też miejsce w grupie dla Interii, w której ComArch ma 37 procent akcji, ale jest zdania, że powinna ona znaleźć sposób na generowanie zysków.

W październiku ComArch podał, że utworzył ponadtrzymilionową rezerwę na utratę wartości Interii, a trzeci kwartał 2002 roku zamknął niewielką stratą na poziomie grupy.

FUZJE I PRZEJĘCIA MOŻLIWE

Filipiak chciałby składającą się z siedmiu firm grupę nadal powiększać, ale na razie nie jest w stanie znaleźć odpowiedniej do przejęcia lub połączenia spółki.

"Mamy 40 milionów złotych z emisji obligacji, a także sporo własnych środków. Nie wykluczamy fuzji i akwizycji, ale to musi się opłacać. Interesujemy się firmami zagranicznymi. O konsolidację na rynku krajowym będzie bardzo trudno, ale wiele firm upada i tu widzimy jakąś szansę" - powiedział Filipiak.

"Były rozmowy o połączeniu z ComputerLandem, jednak nie udało się. Nie z naszej winy. Chodzimy więc po rynku, przyglądamy się firma po firmie i zastanawiamy się" - stwierdził.

Filipiak jest zdania, iż ComArch ma na tyle dużo gotówki, że nie musi w najbliższym czasie myśleć o emisji akcji czy o kolejnej emisji obligacji.

Uważa też, że nie powinien rezygnować całkowicie z uprzywilejowania akcji, choć nie wyklucza jego stopniowego zmniejszania. Filipiak, który wraz z żoną ma 55 procent kapitału i 70 procent głosów na WZA spółki chce utrzymać nad nią kontrolę, by nie stała się celem wrogiego przejęcia.

Prezes powiedział także, że spółka tradycyjnie nie planuje wypłaty dywidendy za 2002 rok. Jeśli jednak akcjonariusze mniejszościowi będą wyraźnie domagali się wypłaty z zysku, rozważy taką możliwość.

((Autor: Marcin Gocłowski; redagował: Kuba Kurasz; Reuters Messaging: marcin.goclowski.reuters.com@reuters.net, Reuters Serwis Polski, tel. +48 22 653 9700, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Centrum Leasingu i Finansów CLiF Spółka Akcyjna w Upadłości

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / WYWIAD-ComArch chciałby zwiększać zysk o 20-30 proc. rocznie