WYWIAD-Polska na krawędzi kryzysu finansowego-SLD

06-07-2001, 12:26

Douglas Busvine

WARSZAWA (Reuters) - Prawicowy rząd premiera Jerzego Buzka jest w rozsypce, co może doprowadzić Polskę do kryzysu finansowego i opóźnić starania o wejście do Unii Europejskiej, powiedział w piątek Leszek Miller, przewodniczący opozycyjnego Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Miller, kandydat numer jeden na stanowisko premiera w przyszłym rządzie, powiedział w wywiadzie dla agencji Reutera, że rząd wystawia Polskę na "pośmiewisko", ale mimo to utrzyma się przy władzy do 23 września, kiedy odbędą się wybory do parlamentu.

"Sytuacja jest obecnie bardzo trudna, w każdym wymiarze. W finansach publicznych jest dramatyczna - rząd stoi przed koniecznością zmiany ustawy budżetowej. Mamy wysokie bezrobocie, wygasający wzrost gospodarczy i słaby, wewnętrznie skłócony rząd" - mówił Miller.

Leszek Miller, dawny członek komitetu centralnego PZPR, kieruje SLD od 1997 roku zmieniając jej oblicze na wzór brytyjskiej nowej Partii Pracy. Obecnie SLD cieszy się 50-procentowym poparciem elektoratu.

Miller nie chciał spekulować, czy po wyborach SLD będzie w stanie rządzić samodzielnie, czy też może utworzy koalicję. Jednakże dodał, że nowy rząd będzie potrzebował stabilnej większości, jeśli chce przywrócić stabilność gospodarczą i wprowadzić Polskę do Unii Europejskiej.

"W Sejmie nie wystarczy mieć rację. Trzeba jeszcze mieć większość. Negocjatorzy z Unią będą mieli poczucie, że za nimi stoi bardzo stabilna siła polityczna, która zachowuje się w sposób przewidywalny"- powiedział Miller.

CHAOS W RZĄDZIE

Paraliż, który ogarnia rząd Jerzego Buzka pogłębił się w tym tygodniu, kiedy ze swoich stanowisk odeszło dwóch ministrów. Zawirowania polityczne były jednym z czynników, które zepchnęły Polskę na jedno z końcowych miejsc w grupie krajów ubiegających się o członkostwo w Unii Europejskiej.

"Słabość rządu osłabia pozycję naszych negocjatorów, którzy prowadzą rozmowy z Unią. Na szczęście wybory są blisko i myślę, że uda się zakończyć negocjacje do końca 2002 roku" - powiedział Miller.

Zdaniem przewodniczącego SLD dotrzymanie terminu zakończenia negocjacji jest kluczowe przed referendum na temat członkostwa Polski w Unii, które odbędzie się w 2003 roku.

Polska, która ma 39 miliony obywateli jest największym z 12 krajów kandydujących do członkowstwa w Unii. Jej PKB stanowi prawie połowę całości wspólnego produktu brutto wszystkich krajów kandydujących.

Przed nowym rządem stoją trude zadania: ograniczenie 16-procentowego bezrobocia, przekonanie banku centralnego do obniżki wysokich stóp procentowych. Problemem jest przewartościowana złotówka i zacofane rolnictwo.

ZMIANA POLITYKI FISKALNEJ

Zdaniem Millera, rząd Buzka musi szybko podjąć działania, które pozwolą uratować budżet. "Dziurę budżetową" szacuje się obecnie na osiem do piętnastu miliardów złotych. Bez "urealnienia" deficytu budżetowego, nowy rząd będzie być może musiał nowelizować budżet ponownie.

"Nowy gabinet przejmie władzę w dramatycznej sytuacji. W ciągu ostatnich lat nie było jeszcze tak złej sytuacji w finansach" - powiedział Miller.

"Coraz bardziej możliwe staje się widmo kryzysu gospodarczego, choć nie będzie on tak głęboki jak w Meksyku, czy Brazylii. W Polsce nie ma sztywnego kursu wymiany" - dodał.

Miller zapowiedział, że po dojściu do władzy będzie starał się uzdrowić gospodarkę promując eksport i zachęcając przedsiębiorców do inwestowania w regionach, w których bezrobocie jest najwyższe.

Przewodniczący chce również, aby rząd i Rada Polityki Pieniężnej konsultowały się przy ustalaniu celu inflacyjnego.

"Polska jest tym bardziej atrakcyjna dla UE im jest mniejsze bezrobocie i większy wzrost" - wyjaśnił Miller.

"Nie wyobrażam sobie co mogłoby się dziać w Polsce, jeśli bezrobocie będzie rosnąć powyżej 20 procent. Grozi to wybuchem społecznym" - dodał.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / WYWIAD-Polska na krawędzi kryzysu finansowego-SLD