Wyzwania klimatyczne pogłębią dług publiczny Wlk. Brytanii

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 06-07-2021, 14:55

Wielka Brytania mierzyć się będzie z poważnym wzrostem zadłużenia publicznego w związku z podejmowanymi dążeniami proekologicznymi, których celem jest osiągnięcie do 2050 r. zerowego poziomu emisji CO2 w całej gospodarce.

Adobe Stock

Szacunki Urzędu ds. Odpowiedzialności Budżetowej (OBR) zakładają trzy podstawowe scenariusze. Pierwszy odnosi się do podjęcia szybkich działań w ujęciu globalnym co może skutkować mniejszym zwiększeniem zadłużenia, mniej dotkliwym niż w przypadku pandemii koronawirusa.

Scenariusz wczesnego działania zwiększyłby dług netto sektora publicznego o 21 proc. w latach 2050-51, co w przeliczeniu na obecne warunki daje kwotę około 469 mld GBP (650 mld USD).

To nieco mniejszy wzrost zadłużenia netto niż w wyniku pandemii – ocenił OBR. Urząd zakłada przy tym, że rząd poniesie około jednej czwartej z 1,4 bln funtów kosztu „zerowania” emisji dwutlenku węgla w brytyjskiej gospodarce do 2050 roku co stanowi koszt netto 344 mld GBP w połączeniu z oszczędnościami na efektywności energetycznej.

Rozłożony na trzy dekady stanowi to średnio zaledwie 0,4 procent PKB rocznie – napisano w raporcie.

Drugi scenariusz to opóźnione działanie, w którym żadne zdecydowane globalne działania przeciwko zmianom klimatu nie zostaną podjęte do 2030 r. Dopiero potem podejmowane będą w pośpiechu. W rezultacie dług w latach 2050-51 byłby o 23 proc. wyższy niż w scenariuszu wczesnego działania.

Z kolei trzeci przypadek przewiduje brak podjęcia jakichkolwiek działań do końca stulecia. W takim scenariuszu dług wzrósłby do 289 proc. w relacji do PKB, w porównaniu z około 100 proc. obecnie.

OBR wyliczył też, że wpływ wzrostu stóp procentowych o jeden punkt procentowy na koszty obsługi długu publicznego jest obecnie sześciokrotnie większy niż przed kryzysem finansowym w latach 2007-2009 i prawie dwukrotnie większy niż przed pandemią.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane