Czytasz dzięki

Wyzwanie dla kreatorów innowacji

opublikowano: 03-10-2019, 22:00

Przedsiębiorcy mają spory apetyt na Innovation Box. Jednak od przychylności fiskusa będzie zależało, ilu z nich skorzysta z ułatwienia

Jak wypada wprowadzona na początku tego roku w Polsce zachęta podatkowa na tle podobnych instrumentów obowiązujących w innych krajach? Czy firmy znad Wisły są nią zainteresowane? Między innymi na te pytania odpowiada najnowszy raport „Innovation Box.

Magdalena Kosewska-Kwaśny, partner w Crido, podkreśla, że polski mechanizm
Innovation Box ma szeroki katalog kwalifikowanych praw własności intelektualnej
i bardzo preferencyjną stawkę 5 proc. CIT.
Wyświetl galerię [1/2]

ZALETY:

Magdalena Kosewska-Kwaśny, partner w Crido, podkreśla, że polski mechanizm Innovation Box ma szeroki katalog kwalifikowanych praw własności intelektualnej i bardzo preferencyjną stawkę 5 proc. CIT. Fot. ARC

Mechanizm działania. Przegląd aktualnych rozwiązań w Europie. Wydanie II zaktualizowane” stworzony przez Crido i Fundację Koalicji na rzecz Polskich Innowacji. Magdalena Kosewska-Kwaśny, partner w Crido, zwraca uwagę, że rodzime spółki mogą przebierać w instrumentach wspierających projekty B+R jak w ulęgałkach. Wśród nich są m.in. dotacje i ulgi podatkowe.

— Oba te mechanizmy koncentrują się na fazie prowadzenia badań. W ofercie są też instrumenty współfinansujące inwestycje niezbędne do wdrożenia innowacji i wyników prac B+R. Zwiększają one atrakcyjność Polski jako miejsca kreowania innowacji. Dotychczas brakowało instrumentu, z którego przedsiębiorcy mogliby korzystać długofalowo i przez wiele lat czerpać korzyści z komercjalizacji wyników prac badawczych — podkreśla Magdalena Kosewska-Kwaśny.

Niższy podatek

Mechanizm Innovation Box (IB) jest sposobem na wzrost wydatków polskich firm na B+R, komercjalizację i ochronę wypracowanych przez nich rozwiązań.

— To zachęta podatkowa, która pozwala płacić znacząco niższy podatek CIT firmom, które osiągają przychody z komercjalizacji praw własności intelektualnej powstałej w wyniku prac badawczych. Dzięki temu uzyskują dodatkowe oszczędności przez okres ochrony rezultatów B+R. W przypadku patentów będzie to nawet 20 lat. Takie rozwiązanie powinno być bodźcem do podejmowania projektów badawczych — przekonuje Magdalena Kosewska-Kwaśny.

Z raportu wynika, że wprowadzone na początku tego roku w Polsce ułatwienie wypada atrakcyjnie na tle tego typu instrumentów obowiązujących w innych krajach.

— Polski mechanizm ma relatywnie szeroki katalog kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także bardzo preferencyjną stawkę 5 proc. CIT. Wymaga on jednak od przedsiębiorcy spełnienia wielu wymogów, w tym m.in. prowadzenia prac B+R i osiągania dochodów z praw własności intelektualnej — podkreśla partner w Crido.

Autorzy raportu zauważają, że w międzynarodowych rankingach innowacyjności europejskich gospodarek Polska wypada umiarkowanie. Czołowe miejsca nadal zajmują Szwecja, Finlandia, Dania, Szwajcaria i Niemcy. Eksperci wskazują, że Polska ma duży potencjał, aby ten wynik poprawić.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Nie brakuje nam zasobów do prowadzenia nowatorskich przedsięwzięć. Mamy wykształcone społeczeństwo, a także odnotowujemy szybki wzrost inwestycji w branży wysokich technologii — zaznacza Dagmara Krzesińska, prezes Fundacji Koalicji na Rzecz Polskich Innowacji.

Zwraca uwagę na spore zainteresowanie mechanizmem Innovation Box wśród firm.

— Pytanie, jak w praktyce będzie wyglądało korzystanie z zachęty podatkowej i jak do tych kwestii będzie podchodziła skarbówka. Ważne, aby przedsiębiorcy chcieli inwestować w innowacje i się rozwijać. Przykłady innych krajów pokazują, że w osiągnięciu tego celu najbardziej skuteczny jest Innovation Box w połączeniu z przejrzystym systemem podatkowym i stabilną polityką państwa — przekonuje Dagmara Krzesińska.

Rozwiać wątpliwości

Wtóruje jej Magdalena Kosewska-Kwaśny.

— Brakuje w pełni określonych zasad stosowania zachęty podatkowej. Ponadto obowiązujące w tym zakresie przepisy, które czekają na doprecyzowanie, rodzą wątpliwości interpretacyjne wśród podatników. Pomocne w ich rozwianiu mogą być wytyczne OECD, zgodnie z którymi były konstruowane polskie przepisy o IB. Wydane w lipcu objaśnienia Ministerstwa Finansów też są istotnym krokiem w rozstrzyganiu wspomnianych wątpliwości, bo odpowiadają na pytanie, kiedy projekty przedsiębiorstw są pracami B+R — tłumaczy partner w Crido.

Autorzy raportu podkreślają, że mechanizm działa w 14 krajach Europy, w tym m.in. we Francji, Irlandii, Holandii, Włoszech i Hiszpanii. W regionie Europy Środkowej z rozwiązania korzystają tylko Węgrzy. W zależności od kraju IB obejmuje różne formy własności intelektualnej. Najczęściej są wśród nich patenty, wzory użytkowe, przemysłowe i oprogramowanie. W niektórych państwach zachęta podatkowa dotyczy również innych praw, m.in. do odmian roślin i dodatkowych świadectw ochronnych. Różnice między państwami są widoczne także w stosowanym mechanizmie ulgi. Może to być niższa stawka CIT, zwolnienie lub odliczenie. Poza tym poziom wsparcia jest zróżnicowany. Tzw. efektywna stawka CIT dla przychodów z Innovation Box sięga od 2,5 proc. na Cyprze do 10 proc. we Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane