Wzmocniły się wskaźniki PMI dla przemysłu i usług w Chinach

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 31-12-2021, 13:50

Najnowsze dane o aktywności chińskiego przemysłu i usług pozytywnie zaskoczyły wzrostem, choć skala zwyżki nie jest imponująca, a analitycy wieszczą trudne czasy przed drugą na świecie pod względem wielkości gospodarki, informuje Reuters.

fot. Bloomberg

Oficjalny indeks PMI dla przemysłu Chin w grudniu 2021 r. wzrósł do 50,3 pkt, wynika z danych zaprezentowanych przez CFLP China Federation of Logistics and Purchasing (Chińską Federację Logistyki i Zaopatrzenia) oraz Narodowe Biuro Statystyczne (NBS). Tymczasem mediana prognoz zakładała spadek wskaźnika do 50 pkt z 50,1 pkt w listopadzie.

Wchodząc w szczegóły raportu, subindeks dla nowych zamówień co prawda nieznacznie się poprawił w grudniu rosnąc do 49,7 pkt z 49,4 w listopadzie, jednak nadal pozostawał pod progiem 50 pkt odgradzającym rozwój od kurczenia się danego sektora.

Niepokoić może dalszy spadek nowych zamówień eksportowych. Obrazujący je subindeks zniżkował do 48,1 pkt z 48,5 pkt w listopadzie co podkreśla załamanie popytu z zagranicy.

Tymczasem aktywność w całym chińskim sektorze usług rosła w grudniu w nieco szybszym tempie osiągając pułap 52,7 pkt wobec 52,3 pkt w listopadzie.

Oficjalny złożony PMI Chin, obejmujący zarówno działalność produkcyjną, jak i usługową, wyniósł w grudniu 52,2 i nie zmienił się od listopada.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane