Wzrost gospodarczy Chin trochę wyższy niż oczekiwano

W drugim kwartale PKB Chin rósł o 6,7 proc. Oczekiwano 6,6 proc., pisze Reuters.

Agencja zwraca uwagę, że choć tempo wzrostu utrzymało się na poziomie z pierwszego kwartału, to wciąż jest najniższe od globalnego kryzysu finansowego.

Zobacz więcej

Tempo wzrostu (YoY) PKB Chin od 2008 roku

Wzrost inwestycji prywatnych firm, stanowiących ponad 60 proc. całkowitych inwestycji, spadł do nowego historycznego minimum w pierwszym półroczu.

- Choć był duży skok sprzedaży detalicznej, spowolnienie inwestycji w dobra trwałe może martwić - powiedział Tim Condon, główny ekonomista ds. Azji w ING w Singapurze. - Biorąc pod uwagę malejący wzrost inwestycji w trwałe dobra podtrzymują moją prognozę spadku tempa wzrostu w całym roku – dodał.

W pierwszym półroczu inwestycje w dobra trwałe rosły w tempie 9 proc., najniższym od marca 2000 roku.

- Uważamy, że wzrost PKB prawdopodobnie spowolni w trzecim kwartale i odbije w czwartym dzięki zwiększonej aktywności spowodowanej odbudową po powodzi. Odbicie nie będzie jednak trwałe – powiedziała Wendy Chen, ekonomistka Nomury.  

Chiński urząd statystyczny ocenia po pierwszym półroczu, że tempo wzrostu gospodarczego w całym roku może sięgnąć 6,5-7,0 proc. 

Państwowe firmy zwiększyły inwestycje w pierwszym półroczu o 23,5 proc. W czerwcu rząd zwiększył wydatki o 19,9 proc. To, oraz wyższe ceny surowców, pomogło branży  przetwórczego. Produkcja przemysłowa wzrosła o w czerwcu o 6,2 proc. w skali roku. Oczekiwano jej lekkiego spadku. Sprzedaż detaliczna wzrosła o 10,6 proc., mocniej niż oczekiwano.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Wzrost gospodarczy Chin trochę wyższy niż oczekiwano