Wzrost inflacji w USA. Zwiększają się szanse na podwyżki stóp procentowych w USA

opublikowano: 26-05-2023, 17:06
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Inflacja i wydatki konsumpcyjne w USA przyspieszyły w zeszłym miesiącu. Podkreśla to stałą presję cenową i popyt, które będą skłaniać decydentów Rezerwy Federalnej do dalszego podnoszenia stóp procentowych – podaje agencja Bloomberg.

fot. Al Drago/Bloomberg

Jak pokazały w piątek dane Departamentu Handlu, indeks cen wydatków na konsumpcję osobistą, jeden z preferowanych przez Fed mierników inflacji, wzrósł w kwietniu szybciej niż oczekiwano, o 0,4 proc.

Wzrost inflacji w USA wyższy niż przewidywano

Bez żywności i energii, tzw. bazowy wskaźnik PCE poszedł w górę o 0,4 proc. od poprzedniego miesiąca i o 4,7 proc. od kwietnia 2022 r., również przekraczając prognozy. Ekonomiści uważają to za lepszy wskaźnik inflacji bazowej.

Wydatki konsumentów skorygowane o ceny wzrosły o 0,5 proc. po braku zmian w marcu. Zysk był najsilniejszy od początku roku i odzwierciedlał wzrost cen towarów i usług.

Podczas gdy tempo inflacji spadło od osiągnięcia szczytowego poziomu rok temu, prężny popyt gospodarstw domowych grozi utrzymaniem podwyższonej presji cenowej. To wyzwanie, przed którym stoją przedstawiciele Fed, gdy debatują, czy wstrzymać kampanię podwyżek stóp procentowych i ocenić wpływ zaostrzonej polityki na system bankowy i szerzej na gospodarkę.

Podwyżki stóp procentowych w USA bardziej prawdopodobne

Po opublikowaniu raportu inwestorzy przewidują, że zwiększyły się szanse na podwyżkę stóp procentowych przez Fed w czerwcu i teraz uważają taki ruch za bardziej prawdopodobny niż przerwa w podwyższaniu stóp. Po opublikowaniu raportu rentowności obligacji skarbowych skoczyły w górę, a kontrakty terminowe na akcje w USA odrobiły zyski.

Presja cenowa wykazuje niewiele oznak szybkiego osłabienia, a silny rynek pracy nadal zapewnia Amerykanom środki finansowe na dalsze wydatki.

Inflacja w USA powyżej celu Fed

Podczas gdy protokoły z majowego posiedzenia Fed, a także ostatnie przemówienia pokazały, że urzędnicy są podzieleni co do sposobu głosowania w czerwcu, zgadzają się, że inflacja jest nadal zbyt wysoka i są świadomi ryzyka, jakie stwarza stres kredytowy oraz zadłużenie.

Utrzymywanie się inflacji w sektorze usług, częściowo spowodowane silnym wzrostem płac w tych branżach, stwarza ryzyko utrzymania wzrostu cen powyżej celu Fed na poziomie 2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ON, Bloomberg

Polecane