X-Trade: GPW będzie bronić tegorocznego minimum na WIG20

Przemysław Kwiecień
15-09-2008, 09:17

Jeszcze w piątek wieczorem inwestorzy z  dość dużym spokojem mogli udać się na weekend. Indeksy w Warszawie skończyły dzień na plusie (poza małymi i średnimi spółkami), a sytuacja w USA wyglądała nieźle pomimo słabego raportu o sprzedaży detalicznej.

Nastroje inwestorów wydatnie poprawiał indeks Uniwersytetu z Michigan, który pokazał skokowy wzrost optymizmu amerykańskich konsumentów. Indeks ten w przeszłości często bywał przysłowiową jaskółką ożywienia gospodarczego. W efekcie, mimo słabego startu, amerykańskie indeksy zakończyły dzień na plusie.

Przełom nadszedł jednak w weekend. Nie powiodły się rozmowy ostatniej szansy i zarówno Barclays Plc, jak i Bank of America wycofały się z potencjalnego przejęcia banku inwestycyjnego Lehman Brothers. W rezultacie ten ostatni zapowiedział złożenie wniosku o bankructwo. Warto przypomnieć, iż bank ten ma 600 mld USD aktywów i niewiele mniej długu i z pomocą amerykańskich regulatorów większość z tej sumy będzie musiała zostać upłynniona. To rodzi zasadnicze ryzyko dla innych podmiotów sektora finansowego i oznacza, że ceny akcji banków i ubezpieczycieli będą pod presją.

Drugim wydarzeniem weekendu było przejęcie banku Merrill Lynch przez Bank of America za ok. 50 mld USD. Z jednej strony jest to czynnik pozytywny - w zasadzie wyklucza kolejne duże bankructwo. Z drugiej jednak pokazuje, iż Merrill musiał natychmiast decydować się na utratę niezależności, aby uniknąć losu Lehmana, który z kolei był pod presją od czasu przejęcie Bear Sterns i jego zarząd działał zbyt wolno wychodząc z założenia, iż gros biznesu banku jest zdrowa. Nie oszacował jednak należycie jak silna może być presja rynku w sytuacji kryzysu zaufania.

Weekendowy rozwój wydarzeń w USA oznacza, iż futures na indeks S&P500 są na ponad 3% minusie - niewiele ponad 1% powyżej tegorocznego minimum. To oznacza spore ryzyko notowania nowych minimów jeszcze w tym tygodniu. Sytuacja na WIG20 wygląda jeszcze gorzej - poziomu 2400 i jednocześnie tegorocznego minimum będziemy bronić już od początku dnia. Kapitulacja wsparć u nas i jednocześnie na zachodzie może zaś oznaczać kolejne głębokie zejście. Na niekorzyść należy dodatkowo zapisać fakt, iż przy ostatnich minimach ropa była o niemal 50% droższa niż obecnie - tym razem spadki jej cen nie zapewnią już nam odbicia.

W piątek indeks WIG 20 wzrósł o 0,45% do 2 457,33 pkt a WIG o 0,21% do 39 121,03 pkt. Obroty na rynku akcji wyniosły ok. 870 mln zł.

Przemysław Kwiecień
Autor jest analitykiem X-Trade Brokers DM

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / X-Trade: GPW będzie bronić tegorocznego minimum na WIG20