XBS Group skusiła fundusze z Polski i Czech

opublikowano: 08-03-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Czeski Genesis Capital i polski Value4Capital przejmują kontrolę nad firmą logistyczną z podwarszawskiego Błonia.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • skąd się wywodzi i czym się zajmuje XBS Group
  • dlaczego Genesis Capital i Value4Capital kupując tę firmę zjednoczyły siły
  • jakie doświadczenia mają oba fundusze inwestycyjne

XBS Group, działająca od 20 lat firma oferująca rozwiązania do zarządzania łańcuchem dostaw, znalazła się na celowniku czeskiego funduszu PE Genesis Capital. Spółkę z Błonia sprzedaje dwóch prywatnych przedsiębiorców. Kupili ją od francuskiej grupy Staci, jednego z 15 największych operatorów logistycznych nad Sekwaną, gdy wycofała się z Polski.

– XBS Group to stabilna i rozwijająca się firma, która ma na polskim rynku wiodącą pozycję w swoim segmencie, renomowanych klientów i ciekawe perspektywy rozwoju, zarówno organicznego, jak też poprzez fuzje i przejęcia, a także doświadczony zespół zarządzający – mówi Tatiana Balkovicová, dyrektor inwestycyjny w Genesis Capital.

Wszyscy zyskają

Czeski fundusz nie miał jednak wcześniej prawie żadnych doświadczeń w inwestycjach poza swoim krajem, szukał więc wspólnika. Został nim fundusz Value4Capital.

– Z Genesis Capital znaliśmy się już wcześniej i gdy padła propozycja wspólnej inwestycji, chętnie podjęliśmy rozmowy – mówi Jacek Pogonowski, zarządzający w Value4Capital.

Piąta firma do kompletu
Piąta firma do kompletu
Jeśli dojdzie do transakcji, XBS Group stanie się piątą firmą w portfelu funduszu V4C Poland Plus Fund należącego do Value4Capital, którym zarządza Jacek Pogonowski.
Marek Wiśniewski

Uważa, że czeski koinwestor jest dobrym wyborem dla XBS Group, bo rynki za naszą południową granicą to naturalny obszar ewentualnej ekspansji polskiej spółki. Także Tatiana Balkovicová podkreśla plusy tej kooperacji.

– Połączenie dwóch inwestorów PE o nieco odmiennym doświadczeniu to dodatkowa wartość dla przejmowanej spółki – deklaruje dyrektorka Genesis Capital.

Czekanie na zgody

Oba fundusze przejmą w równych częściach kontrolę nad XBS Group, gdy transakcję zaakceptuje UOKiK i spełnią się pozostałe warunki zawieszające. Niewielki, kilkuprocentowy pakiet akcji stanie się też własnością obecnych menedżerów XBS Group, podaje czeski „Deník N”.

Uczestnicy transakcji nie ujawniają ceny, którą wynegocjowali i zapisali w umowie przedwstępnej.

XBS Group, składająca się z XBS Logistics i XBS Pro-Log, zatrudnia łącznie ok. 250 osób. W minionym roku obrachunkowym, który zakończył się 30 czerwca 2022 r., przychody całej grupy przekroczyły 130 mln zł. Rok wcześniej było to nieco ponad 109 mln zł. Taka skala działalności daje XBS Group miejsce pod koniec pierwszej setki największych polskich firm z branży TSL.

XBS Group to pierwsza polska inwestycja Genesis Capital. Można się jednak spodziewać kolejnych.

– Wasz kraj jest częścią obszaru inwestycyjnego naszych funduszy. Dlatego rozglądamy się za kolejnymi możliwościami inwestycyjnymi w Polsce – mówi Tatiana Balkovicová.

Także Jacek Pogonowski nie odżegnuje się od ewentualnej współpracy z czeskim funduszem.

Dziesiątki inwestycji

V4C Poland Plus Fund, do którego ma trafić XBS Group, to drugi portfel inwestycyjny V4C (pierwszy, założony w 2001 r. Baring Central European Fund, już zamknął swoje projekty). Obecny fundusz ma w portfelu polskie spółki Shoper i Summa Linguae Technologies, a także węgierską spółkę Doktor 24 oraz rumuńską Gomag.

Wcześniej Value4Capital zainwestował m.in. w takie polskie podmioty, jak home.pl (wyjście w 2012 r.), Emitel (wyjście w 2011 r.), CR Media (wyjście w 2001 r.) czy MedLife (wyjście w 2009 r.). Ponadto był współwłaścicielem węgierskiej spółki FalconVision, rumuńskich drukarni Infopress i producenta żywności Topway czy bułgarskiego wytwórcy win Boyar Estates.

Z kolei działający od 1999 r. Genesis Capital angażował się przede wszystkim w rozwój małych i średnich firm z rodzimego podwórka. Poprzez sześć funduszy był inwestorem w ponad 60 takich przedsiębiorstwach, na które wyłożył łącznie równowartość 350 mln EUR. Obecnie w portfelu funduszu są m.in. TES Vsetín, Hecht Motors, Borcad, HP Tronic/Datart, 11 Entertainment Group, Summa Linguae Technologies i Home Care Promedica.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane