XTB: EUR/USD ponad 1,52

XTB
28-02-2008, 18:59

Na wykresie EUR/USD kolejne opory są łamane jak zapałki, a kolejne rekordy wszech czasów ustanawiane są z zadziwiającą łatwością. Nowy, ustanowiony w czwartek po godzinie 18-tej, rekord EUR/USD to  poziom 1,5208 dolara.

Czwartek jest trzecim kolejnym dniem silnej przeceny amerykańskiej waluty w relacji do euro. W tym czasie kurs EUR/USD wzrósł z wtorkowego minimum na poziomie 1,4778, do dzisiejszego rekordu wszech czasów na 1,5208 dolara.
 Podstawowym motorem napędzającym ten proces, są słabe dane makroekonomiczne z USA, co nie tylko potwierdza recesyjny scenariusz dla amerykańskiej gospodarki, ale również zwiększa oczekiwania na kontynuację agresywnych obniżek stóp procentowych przez Fed.
 W dniu dzisiejszym ten niekorzystny sentyment do amerykańskiej gospodarki i dolara został dodatkowo wsparty brakiem oczekiwanej rewizji w górę dynamiki PKB w IV kwartale 2007 roku (0,6 proc.) oraz silnym wzrostem ilości noworejestrowanych bezrobotnych (373 tys.) w USA.  
 Sytuacja techniczna na wykresie EUR/USD, po tym jak we wtorek para ta wybiła się górą z trzymiesięcznej formacji trójkąta, wskazuje na prawdopodobieństwo zwyżki do 1,54 dolara.
Obecnie trudno wskazać czynniki, które byłby w stanie zatrzymać ten dynamiczny ruch wzrostowy EUR/USD. W zasadzie jedynie skoordynowana interwencja walutowa ze strony czołowych banków centralnych, tworzyłaby realne szanse przynajmniej chwilowego odwrócenia sytuacji.
Ostatni raz temat interwencji „wypłynął” pod koniec listopada 2007 roku, gdy kurs eurodolara zbliżył się do bariery 1,50 dolara, kończąc wówczas trzymiesięczną wspinaczkę z poziomu 1,34 dolara. Od tego czasu, pomimo że rekordowo drogie euro oznacza duże kłopoty dla europejskich eksporterów, o interwencji nie wspominają ani ekonomiści, ani politycy. Nie można jednak wykluczać, że ten temat już niedługo ponownie pojawi się na tapecie.
O godzinie 18:45 kurs EUR/USD testował poziom 1,5198 dolara, wobec dziennego minimum na 1,5072 i maksimum na 1,5208 dolara.

Marcin R. Kiepas
marcin.kiepas@xtb.pl
X-Trade Brokers DM S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: XTB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / XTB: EUR/USD ponad 1,52