Czytasz dzięki

Za chwilę ruszy zegar dla zamrożonych procesów

opublikowano: 19-05-2020, 22:00

Odwieszenie wstrzymanych terminów w postępowaniach przed urzędami i sądami może sprawiać firmom wiele problemów.

Niedługo znów trzeba będzie liczyć, ile czasu zostało na dokonanie czynności wymaganych lub niezbędnych do dochowania w niektórych sprawach prowadzonych przez urzędy i w procesach sądowych. Trzecia z uchwalonych tzw. tarcz antykryzysowych przywraca bowiem zawieszony pierwszą taką specustawą bieg terminów w postępowaniachorganów podatkowych i toczących się przed sądami administracyjnymi oraz egzekucyjnych. Dotyczy to m.in. spraw prowadzonych w sądach administracyjnych, procesów karnych, karnych skarbowych, w sprawach o wykroczenia, postępowań administracyjnych, a także kontroli podatkowych i celno-skarbowych.

To oznacza np. ewentualność wszczęcia także nowych działań kontrolnych skarbówki, jak zauważają eksperci Crido Sławomir Pilarczyk, starszy menedżer, i Agnieszka Kalicińska, konsultant. Wprowadzona teraz zmiana odnosi się jednak przede wszystkimdo terminów, których trwający wcześniej bieg przerwano tarczą 1.0, i tych, które jeszcze się nie rozpoczęły, a miałyby ruszyć w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii. Zgodnie z ustawą obowiązującą od minionej soboty ich wznowienie lub start ma nastąpić po upływie tygodnia od jej wejścia w życie, czyli wszystkie związane z tym zasady stosowane w normalnych warunkach zostaną odmrożone w najbliższy poniedziałek, 25 maja.

Zostało zatem kilka dni na przeanalizowanie skutków tej sytuacji dla przedsiębiorców. Dla niektórych może to jednak nie być łatwe. Dr Fatima Mohmand, adwokat z kancelarii prawnej D. Dobkowski, mówi, że bez znajomości zasad obliczania terminów określonych w poszczególnych ustawach mogą pojawić się problemy z ich dotrzymaniem. Ma to swoje konsekwencje — niedochowanie terminu prawa procesowego oznacza bezskuteczność danej czynności. Poza tym jej zdaniem wątpliwości co do biegu określonych terminów mogą wynikać z nieprecyzyjnych sformułowań zawartych w tarczy 1.0, których nie poprawiono.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— W rezultacie aktualna może być potrzeba przywrócenia terminów sądowych i procesowych lub obrona przed upływem określonych terminów prawa materialnego. W razie takiej konieczności może okazać się, że termin na jego przywrócenie jest zbyt krótki. Niełatwe może być też argumentowanie o braku winy w uchybieniu terminu — wylicza dr Fatima Mohmand.

Również przedstawiciele Kancelarii SSW, partner i radca prawny Janusz Mazurek oraz aplikantka adwokacka Helena Czechowska przyznają, że tarcza 3.0. może utrudniać przesądzenie, czy wobec przedsiębiorcy płynie określony termin do dokonania danej czynności procesowej i kiedy rozpoczął bieg, a jeśli już upłynął, czy należy wystąpić z wnioskiem o jego przywrócenie.

Zwracają uwagę, że pomimo wcześniejszych zarządzeń prezesów sądów o wstrzymaniu wysyłki pism, z którymi związane są np. działania odwoławcze i inne terminy procesowe, niektóre sądy wysyłały do stron pisma wymagające natychmiastowej reakcji w samym szczycie epidemii. Przedsiębiorcy, którzy nie monitorowali na bieżąco korespondencji, powinni upewnić się, czy nie dostali awizo. Prawnicy przypominają, że nawet gdy faktycznie nie mieli możliwości odebrania pism z poczty, podwójne awizowanie objęte jest fikcją doręczenia i wywołuje skutki prawne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane