"Zachowanie relacji cen złota i miedzi zapowiada ciężkie czasy dla kruszcu" (WYKRES DNIA)

Ceny złota powinny podążać w kierunku 1000 USD za uncję, a jednym z argumentów przemawiających za takim scenariuszem jest zachowanie relacji cen kruszcu do notowań miedzi, uważa firma inwestycyjna Caiman Valores.

Notowania relacji cen złota i miedzi w ostatnich 26 latach z zaznaczeniem kryzysów, które zapowiadał skok relacji
Zobacz więcej

Notowania relacji cen złota i miedzi w ostatnich 26 latach z zaznaczeniem kryzysów, które zapowiadał skok relacji Caiman Valores, SeekingAlpha.com

Przecena złota po wyborczym zwycięstwie Donalda Trumpa sprawiła, że relacja cen kruszcu do notowań miedzi znalazła się najniżej od ponad roku. Zdaniem specjalistów firmy inwestycyjnej Caiman Valores to zapowiedź powrotu wskaźnika do wieloletniej średniej, co z dużym prawdopodobieństwem oznaczałoby przecenę złota. Wszystko dlatego, że relacja cen złota do cen miedzi (która pokazuje ile miedzi można kupić za uncję złota) jest dobrym wskaźnikiem zdrowia globalnej gospodarki. Wskaźnik, którego skoki trafnie zapowiedziały wszystkie kryzysu ostatniego ćwierćwiecza, teraz pokazuje, że kondycja globalnej gospodarki poprawia się.

„Złoto jest dla inwestorów bezpiecznym schronieniem, przez co jego notowania mogą służyć za wskaźnik wyprzedzający poziomu strachu inwestorów, a miedź to kluczowy metal przemysłowy, który jest dobrym wskaźnikiem wyprzedzającym zdrowia globalnej gospodarki” – napisali specjaliści Caiman Valores w komentarzu opublikowanym na stronie SeekingAlpha.com.

Według nich po spadku relacji cen złota i miedzi z okolic historycznego szczytu do pułapu 458 należy oczekiwać, że osiągnie ona historyczną średnią, wynoszącą 371. W rezultacie nawet wzrost cen miedzi do 2,80 USD za funt nie uchroniłby złota przed przeceną do około 1040 USD za uncję, i to nawet mimo tego, że na razie sygnałów znaczącego ożywienia globalnej gospodarki nie widać (gdyby ceny miedzi pozostały stabilne, złoto musiałoby zostać przecenione do nieco ponad 900 USD za uncję).

„Obecnie rynkami w największej mierze rządzą nastroje. Mimo to wskaźnik relacji cen złota i miedzi ma dobrą historię przewidywania perspektyw gospodarki i przyszłej tendencji w notowaniach złota” – czytamy w komentarzu.


Notowania relacji cen złota i miedzi w ostatnich 26 latach z zaznaczeniem kryzysów, które zapowiadał skok relacji. Źródło: Caiman Valores, SeekingAlpha.com.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, SeekingAlpha.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu