"Zachowanie złota sprzeczne z teorią finansów" (WYKRES DNIA)

opublikowano: 21-02-2017, 13:46
aktualizacja: 21-02-2017, 13:48

Złoto, które teoretycznie powinno tracić na wzroście stóp procentowych, wzmocniło się po wszystkich trzech ostatnich podwyżkach stóp Fedu, zauważa agencja Bloomberg.

Od grudniowej podwyżki stóp Fedu złoto, notowane w dolarze, umocniło się o 7 proc. To może zaskakiwać znających teorię finansów, zgodnie z którą nie wypłacające kuponów ani dywidend złoto powinno tracić na wzroście kosztu pieniądza. Jest to już trzeci raz z rzędu, kiedy złoto w podobny sposób reaguje na zaostrzenie polityki amerykańskiego banku centralnego. W ciągu dwóch miesięcy od poprzedniej podwyżki z grudnia 2015 r. złoto podrożało o 13 proc., a w reakcji na ostatnie przed kryzysem zaostrzenie polityki z czerwca 2006 r. zyskało 6 proc.

- Rynek martwi się bardziej przed danym wydarzeniem, a nie po nim. Kiedy już podwyżka stała się faktem, inwestorzy przyjęli bardziej zrównoważone podejście – komentował w rozmowie z Bloombergiem Ole Hansen, szef działu strategii rynków surowcowych w Saxo Banku.

Oprócz tego, że podwyżek stóp można było się spodziewać, nałożył się na nie inny czynnik, zauważa specjalista. Była nim niepewność związana z polityką nowej administracji (pewien wpływ miała także niepewność co do wyników tegorocznych wyborów w Europie). Powyborcza przecena złota w znacznej mierze zaczęła odwracać się w grudniu pośród wątpliwości, czy zapowiadane przez Donalda Trumpa wspierające koniunkturę w USA inwestycje nie zawiodą inwestorów. Właśnie to zbiegło się z podwyżką stóp Fedu z 14 grudnia oraz z oczekiwaniami na dalsze zaostrzenie polityki pieniężnej w USA. O sile stojącej za popytem na złoto świadczy fakt, że o zakupach poinformował słynny zarządzający Stanley Druckenmiller, a od początku miesiąca w największym na świecie funduszu opartym na złocie ulokowano łącznie kapitał o równowartości 44 ton złota.

- Wygląda, jakby jakiś wielki fundusz hedgingowy wchodził na rynek – komentował Bernard Dahdah z London Bullion Market Association.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / "Zachowanie złota sprzeczne z teorią finansów" (WYKRES DNIA)