"Zachowanie złota sprzeczne z teorią finansów" (WYKRES DNIA)

Złoto, które teoretycznie powinno tracić na wzroście stóp procentowych, wzmocniło się po wszystkich trzech ostatnich podwyżkach stóp Fedu, zauważa agencja Bloomberg.

Od grudniowej podwyżki stóp Fedu złoto, notowane w dolarze, umocniło się o 7 proc. To może zaskakiwać znających teorię finansów, zgodnie z którą nie wypłacające kuponów ani dywidend złoto powinno tracić na wzroście kosztu pieniądza. Jest to już trzeci raz z rzędu, kiedy złoto w podobny sposób reaguje na zaostrzenie polityki amerykańskiego banku centralnego. W ciągu dwóch miesięcy od poprzedniej podwyżki z grudnia 2015 r. złoto podrożało o 13 proc., a w reakcji na ostatnie przed kryzysem zaostrzenie polityki z czerwca 2006 r. zyskało 6 proc.

- Rynek martwi się bardziej przed danym wydarzeniem, a nie po nim. Kiedy już podwyżka stała się faktem, inwestorzy przyjęli bardziej zrównoważone podejście – komentował w rozmowie z Bloombergiem Ole Hansen, szef działu strategii rynków surowcowych w Saxo Banku.

Oprócz tego, że podwyżek stóp można było się spodziewać, nałożył się na nie inny czynnik, zauważa specjalista. Była nim niepewność związana z polityką nowej administracji (pewien wpływ miała także niepewność co do wyników tegorocznych wyborów w Europie). Powyborcza przecena złota w znacznej mierze zaczęła odwracać się w grudniu pośród wątpliwości, czy zapowiadane przez Donalda Trumpa wspierające koniunkturę w USA inwestycje nie zawiodą inwestorów. Właśnie to zbiegło się z podwyżką stóp Fedu z 14 grudnia oraz z oczekiwaniami na dalsze zaostrzenie polityki pieniężnej w USA. O sile stojącej za popytem na złoto świadczy fakt, że o zakupach poinformował słynny zarządzający Stanley Druckenmiller, a od początku miesiąca w największym na świecie funduszu opartym na złocie ulokowano łącznie kapitał o równowartości 44 ton złota.

- Wygląda, jakby jakiś wielki fundusz hedgingowy wchodził na rynek – komentował Bernard Dahdah z London Bullion Market Association.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / "Zachowanie złota sprzeczne z teorią finansów" (WYKRES DNIA)