Zagórski: 5G to gwarancja konkurencyjności naszych przedsiębiorstw

  • PAP
opublikowano: 26-06-2019, 20:13

Budowa sieci 5G to gwarancja konkurencyjności naszych przedsiębiorstw - powiedział w środę minister cyfryzacji Marek Zagórski podczas wizyty w Sztokholmie, gdzie spotkał się ze szwedzkim ministrem energii i rozwoju cyfrowego oraz wiceszefem koncernu Ericsson.

"W obecnych czasach ścisła współpraca rządów w zakresie cyberbezpieczeństwa to konieczność. Przede wszystkim z uwagi na specyfikę współczesnych cyberzagrożeń, które nie znają granic państw" – powiedział Zagórski podczas spotkania ze szwedzkim ministrem energii i rozwoju cyfrowego Andersem Ygemanem.

"Kwestia cyberbezpieczeństwa oraz zaufania do świata cyfrowego to dla nas jeden z najistotniejszych elementów polityki wewnętrznej i współpracy międzynarodowej" - mówił minister, cytowany w komunikacie resortu cyfryzacji.

Jak poinformowało ministerstwo, w środę Zagórski spotkał się również z wiceszefem koncernu Ericsson Ulfem Perhssonem. Koncern poinformował kilka dni temu, że jest gotów wprowadzić w Polsce technologię 5G. Jego przedstawiciele podpisali w Łodzi porozumienie pilotażowego Programu S5 - Akceleratora Technologii 5G, stworzonego przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną.

"Polski zespół Ericssona, prowadzący prace badawczo-rozwojowe w obszarze nowych technologii, jest drugi na świecie pod względem liczby zaangażowanych osób" - czytamy w komunikacie.

"5G jest kluczową technologią dla rozwoju Polski i Europy" - powiedział cytowany w komunikacie Zagórski. "Nasze małe i średnie przedsiębiorstwa muszą być świadome, jakie możliwości daje im ta technologia. Przede wszystkim gwarancję pozostania konkurencyjnymi wobec innych, europejskich i globalnych, firm" – wskazał. "Cieszy, że udział Polski w rozwijaniu tej technologii jest tak duży" – dodał.

Resort cyfryzacji wskazał, że inteligentne miasta, korzystające z nowoczesnych technologii dla ułatwienia i ulepszenia życia swoich mieszkańców – to tylko niektóre z możliwych rozwiązań. "Upowszechnienie tej technologii może też ułatwić np. wprowadzenie na drogi całkowicie autonomicznych pojazdów oraz wyposażenie tradycyjnych samochodów w inteligentne systemy bezpieczeństwa" - podano.

Szef cyfryzacji ocenił, że ta technologia daje jeszcze więcej możliwości, m.in "szybsze, stabilniejsze połączenia i o wiele krótsze czasy reakcji sieci niż obecne rozwiązania".

"Do wdrożenia 5G przygotowuje się cała Unia Europejska, w tym Polska" - podkreślił Zagórski. Dodał, że kraje skandynawskie są pionierami rozwoju tej technologii na naszym kontynencie oraz, że Polska chce korzystać z ich doświadczeń.

Sieć telekomunikacyjna piątej generacji (5G) to nowy standard przekazywania danych, posiadający wyższą przepustowość niż stosowane do tej pory rozwiązania 4G. Wdrożenie 5G ma wspierać m.in. bardziej niezawodną komunikację pomiędzy urządzeniami i pomóc w popularyzacji rozwiązań tzw. internetu rzeczy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane