Zagranica kupiła w listopadzie mniej azjatyckiego długu

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 15-12-2021, 13:50

W listopadzie 2021 r. azjatycki rynek długu odnotował najmniejszy w tym roku napływ zagranicznego kapitału. Wśród głównych przyczyn wymienia się obawy związane z nowym wariantem koronawirusa oraz spekulacje związane z prawdopodobnym ograniczeniem stymulacji amerykańskiej gospodarki przez Rezerwę Federalną, informuje Reuters.

SeongJoon Cho

Agencja powołując się na dane regionalnych organów regulacyjnych i stowarzyszeń rynku obligacji podaje, że w minionym miesiącu zagraniczni inwestorzy kupili łącznie obligacje m.in. takich krajów jak Korea Południowa, Tajlandia czy Indie o wartości zaledwie 1,22 mld USD netto. To najniższy poziom zaangażowania od grudnia 2020 r.

Największym zainteresowaniem cieszyły się papiery wyemitowane przez Południową Koreę. Tylko w listopadzie przyciągnęły kapitał o wartości 2,79 mld USD notując 11-ty z rzędu napływ środków. Licząc od początku 2021 r. na tamtejszy rynek obligacji napłynęły fundusze o wartości 52,26 mld USD w efekcie czego udział zagranicy w obligacjach tego kraju wzrósł do 9,3 proc. To najwyższy poziom wskaźnika od co najmniej 2014 r.

W niełasce handlujących znalazły się z kolei obligacje Indonezji, z których środki odpływały trzeci miesiąc z rzędu. Tym razem podliczono je na 2,15 mld USD, a udział zagranicy zmniejszył się do 20,55 proc. najniższego poziomu od 2014 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane