Zagraniczni inwestorzy wycofali prawie 1 mld USD z Rosji

opublikowano: 27-12-2017, 11:37
aktualizacja: 27-12-2017, 11:38

W kończącym się roku zagraniczny inwestorzy wycofali z Rosji prawie 1 mld USD, a ucieczka kapitału przyspieszyła w grudniu w związku z obawami dotyczącymi nałożenia nowych sankcji przez USA.

W lutym rząd USA prawdopodobnie ogłosi rozszerzenie sankcji nałożonych na Rosję, w tym biznesmenów wiązanych z Kremlem. Bank of America niedawno prognozował, że spowoduje to osłabienie rubla. Szacował, że zagraniczni inwestorzy wycofali jak dotąd ok. 900 mln USD z Rosji w 2017 roku. Tempo ucieczki kapitału rośnie w miarę zbliżania się końca roku. Tylko w  przedświątecznym tygodniu „odpłynęło” z Rosji 126 mln USD.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Rosyjski dziennik Kommiersant zwraca uwagę, że rok temu oczekiwania zagranicznych inwestorów były inne. Spodziewali się zniesienia sankcji i zmniejszenia napięć geopolitycznych, co wiązano z objęciem władzy w USA przez ekipę nowego prezydenta Donalda Trumpa. Podkreśla, że zagraniczny kapitał może zacząć wracać jeśli nowe sankcje nie okażą się mniej dotkliwe niż się obecnie oczekuje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, moscowtimes.com

Polecane