Zakaz importu złota z Rosji „w dużej mierze symboliczny”

opublikowano: 27-06-2022, 12:31
Obserwuj w MójPB:
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Plan niektórych krajów G7 dotyczący zakazu importu nowego złota z Rosji jest „w dużej mierze symboliczny”, ponieważ według analityków dostawy zostały już ograniczone przez sankcje – donosi Bloomberg.

fot. David Gray/Bloomberg

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Japonia i Kanada planują ogłosić zakaz podczas szczytu G7, który rozpoczął się w niedzielę w Niemczech. Choć Wielka Brytania twierdzi, że „środek ten będzie miał zasięg globalny, odcinając towar od formalnych rynków międzynarodowych, jednak analitycy bagatelizują potencjalny wpływ zakazu, ponieważ London Bullion Market Association, które ustala standardy dla tego rynku, usunęło rosyjskie złoto ze swojej akredytowanej listy już w marcu.

„Wpływ zakazu importu rosyjskiego złota przez kraje G7 będzie prawdopodobnie dość ograniczony, biorąc pod uwagę, że branża podjęła wcześniej kroki w celu ograniczenia dostaw tego surowca” – powiedział Warren Patterson, szef strategii surowcowej w ING Groep NV. „Wygląda na to, że jest to w dużej mierze symboliczne” – dodał.

Bullion Market Association wzrósł w poniedziałek aż o 0,8 proc., gdy dolar osłabił się.

Złoto poszło w górę o 0,6 proc. do 1838,17 USD za uncję o 10:12 w Londynie. Wartość złota spadła natomiast w zeszłym tygodniu o 0,7 proc. po tym, jak prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że jego zobowiązanie do ograniczenia inflacji jest bezwarunkowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Oskar Nawalany, Bloomberg

Polecane