Zakład Pesy idzie pod zastaw

opublikowano: 04-07-2019, 22:00

Akcjonariusze grupy zdecydują o zabezpieczeniu wierzytelności wobec banków, ubezpieczycieli, ARP oraz… firmy Portrush.

Na 25 lipca zaplanowano walne zgromadzenie akcjonariuszy Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Mińsku Mazowieckim. To spółka należąca do bydgoskiej Pesy. Akcjonariusze zdecydują m.in. o zawarciu „umowy zastawu rejestrowego na zbiorze należących do spółki rzeczy ruchomych i praw stanowiących całość lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa”. Chodzi o zastaw dla długiej listy wierzycieli. W ich gronie są m.in. PKO BP, Pekao, mBank, Santander i BGK. Zabezpieczenie otrzymać może też Agencja Rozwoju Przemysłu oraz wiele podmiotów ubezpieczeniowych — AXA, Interrisk, VIG, KUKE, PZU, Hestia i Uniqa.

Banki, ubezpieczyciele i PFR obiecały Pesie, kierowanej przez Krzysztofa
Sędzikowskiego, w sumie 1,5 mld zł finansowania. Część umów będzie
zabezpieczona majątkiem zakładu z Mińska Mazowieckiego.
Zobacz więcej

ZABEZPIECZENIE:

Banki, ubezpieczyciele i PFR obiecały Pesie, kierowanej przez Krzysztofa Sędzikowskiego, w sumie 1,5 mld zł finansowania. Część umów będzie zabezpieczona majątkiem zakładu z Mińska Mazowieckiego. Fot. Marek Wiśniewski

— To techniczne wykonanie uzgodnionych już porozumień finansowych — informuje Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) nadzorującego program restrukturyzacji Pesy.

Grupa w poprzedniej perspektywie podjęła się realizacji wielu kontraktów, ale nie dotrzymała terminów. Część nabywców zakwestionowała też jakość wyprodukowanego wówczas taboru. W efekcie spółka wpadła w finansowe tarapaty. Jesienią ubiegłego roku poinformowała jednak o zawarciu umów z bankami i ubezpieczycielami i to m.in. ich dotyczy zabezpieczenie majątkowe. Ówczesny pakiet finansowo-ubezpieczeniowy dla Pesy opiewał w sumie na 1,2 mld zł. Oprócz zastawu dla banków, ubezpieczycieli i ARP akcjonariusze uchwalą też zawarcie umowy zastawu rejestrowego „w związku z emisją” przez Pesę obligacji objętych przez firmę Portrush. Należy ona do stołecznej spółki o nazwie Pojazdy Szynowe, ta zaś jest w grupie Funduszu Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw FIZAN, którym zarządza PFR. W ubiegłym roku deklarował on objęcie obligacji lub akcji Pesy, by miała pieniądze na restrukturyzację i bieżące funkcjonowanie. Jesienią 2018 r. akcjonariusze bydgoskiej spółki zdecydowali o emisji papierów zamiennych na akcje o wartości 200 mln zł. Spółka zapowiada także emisję obligacji zwykłych za 100 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu