Urząd Zamówień Publicznych wydał uaktualnione rekomendacje dotyczące zakupu zestawów komputerowych. Wśród nowości są normy i certyfikaty urządzeń oraz kwestie bezpieczeństwa.
Pandemia koronawirusa przyśpieszyła cyfryzację szkół i urzędów, które przez ostatni rok w trybie pilnym nadrabiały zaległości w zakupach sprzętu komputerowego. Dystrybutorzy IT informują, że wzmożony popyt na sprzęt nie maleje także w tym roku. Strumień pieniędzy na zakup komputerów i laptopów dla szkół, nauczycieli i urzędów ma się dodatkowo pojawić w planowanym Krajowym Planie Odbudowy. Przetargi na sprzęt będą odpowiadały za istotną część rynku zamówień publicznych w Polsce.
Urząd Zamówień Publicznych (UZP) przy współpracy przedstawicieli branżowych zrzeszeń informatycznych opracował rekomendacje dotyczące udzielania zamówień na dostawę zestawów komputerowych, które mają pomóc zamawiającym. Dokument skupia się na stricte technicznych aspektach i zawiera praktyczne wskazówki dotyczące zapisów w dokumentacji przetargowej na sprzęt komputerowy.
Rekomendacje stanowią aktualizację dokumentu z 2012 r., która była niezbędna z uwagi na rozwój technologiczny i dostępność innych rozwiązań informatycznych.
W skład grupy roboczej opracowującej rekomendacje weszli przedstawiciele: Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, ZIPSEE Cyfrowa Polska, Polskiego Towarzystwa Informatycznego, Polskiego Związku Ośrodków Przetwarzania Danych oraz Izby Gospodarki Elektronicznej. W połowie października dokument został poddany szerokim konsultacjom publicznym. W ich trakcie zgłoszono ważne uwagi, z których duża część została uwzględniona w finalnym opracowaniu. Dokument został zaakceptowany przez Komitet Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji, a Centralne Biuro Antykorupcyjne nie zgłosiło do niego uwag.
W porównaniu z pierwotną wersją rozszerzony został zakres przedmiotowy rekomendacji – wprowadzono osobne definicje urządzeń, takich jak monitor i różne rodzaje komputerów przenośnych. Rozdział dotyczący przykładowych opisów wymagań uzupełniony został o specyfikację dysków twardych zamawianych jako osobny produkt nie wchodzący w skład zestawu komputerowego.
Nowością w rekomendacjach jest osobny punkt poświęcony kwestiom norm i certyfikatów, które powinny lub mogą spełniać urządzenia oferowane w postępowaniach. W dokumencie znalazły się również przykładowe kryteria równoważności dla niektórych certyfikatów i norm.
Rekomendacje zawierają punkt poświęcony tematowi bezpieczeństwa urządzeń, gdzie znajdują się rekomendacje dotyczące wybranych zabezpieczeń sprzętu komputerowego.