Załamanie złota zachwiało rezerwami Wenezueli

Aż o 23 proc. tąpnęła od początku roku wartość rezerw walutowych południowoamerykańskiego kraju.

To że Nicolás Maduro, następca zmarłego w wiosną kontrowersyjnego prezydenta Hugo Chaveza, obejmuje rządy w trudnym momencie, było wiadomo od samego początku. Obliczenia banku BofA Merrill Lynch wskazują jednak, że finanse Wenezueli mogą znajdować się w znacznie trudniejszej sytuacji, niż dotychczas myślano.

- Rezerwy międzynarodowe spadły od początku roku o 23 proc., do najniższego poziomu od 2004 r. – oblicza w notce do klientów Francisco Rodriguez, ekonomista banku BofA Merrill Lynch.

Wszystko za sprawą załamania cen złota, które odpowiada za 72 proc. całości rezerw kraju. Od początku roku kruszec stracił 27 proc. wartości. Oficjalne dane o stanie rezerw wciąż tego jeszcze nie pokazują. Wycena złota znajdującego się w skarbcu banku centralnego Wenezueli, który posługuje się średnia ceną rynkową z ostatnich sześciu miesięcy, sięga wciąż 16,5 mld USD. Bieżące notowania kruszcu są jednak niższe, co wskazuje, że bank będzie zmuszony dalej przeszacowywać wartość rezerw w dół.

- Jeżeli notowania złota pozostaną na obecnym pułapie, wartość rezerw stopnieje o kolejne 1,1 mld USD – oblicza Francisco Rodriguez.

To może tworzyć presję na dewaluację krajowej waluty, boliwara. W lutym zdewaluowano go aż o 32 proc., co było już piątą tego typu operacją w ciągu ostatnich dziewięciu lat. Wenezuela nie jest jedynym latynoamerykańskim krajem, który może obawiać się o presję na własne rezerwy walutowe. Jak ostrzegają inni specjaliści BofA Merrill Lynch, David Beker oraz Claudio Irigoyen, rezerwy Brazylii mogą zacząć szybko topnieć, jeżeli wzrośnie niepewność na globalnych rynkach. Dlatego zalecają ostrożne nimi gospodarowanie krajowemu  bankowi centralnemu.

- Dalsze osłabienie reala brazylijskiego będzie bardzo trudne do uniknięcia, jeżeli siła dolara się utrzyma – komentują specjaliści.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Załamanie złota zachwiało rezerwami Wenezueli