Zaległe zadłużenie Polaków wzrosło do 40,9 mld zł w 2014 r.

ISBNews
opublikowano: 19-01-2015, 12:36

Zaległe zadłużenie Polaków wyniosło 40,94 mld zł na koniec 2014 roku, co oznacza wzrost o 1,1 mld zł w skali roku i spadek o ponad 613 mln zł w porównaniu z poprzednim kwartałem, wynika z najnowszego raportu InfoDług, opracowanego przez BIG InfoMonitor.

W skali roku ubiegłoroczny przyrost jest najmniejszy od 7 lat.

„Dane pokazują, że przeterminowane długi Polaków rosną wolniej niż dotychczas, co jest zgodne z naszymi prognozami sprzed roku. Oddziałuje na to wiele czynników, jednak jednym z najistotniejszych jest coraz lepszy system wymiany informacji gospodarczej, do którego z roku na rok dołącza więcej firm z różnych sektorów gospodarki - umożliwia to szybki i pełny przepływ informacji. Wpływ na zwiększenia zadłużenia mają również odsetki, których stopniowe wyhamowanie tempa wzrostu, sprawia, że zaległe zadłużenie rośnie wolniej" - powiedział prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak, cytowany w komunikacie.

Na wyhamowanie przyrostu zaległego zadłużenia może mieć również wpływ niewielki wzrost liczby klientów podwyższonego ryzyka - w całym 2014 r. przybyło 60 tys. dłużników w bazach BIG InfoMonitor, Biura Informacji Kredytowej oraz Związku Banków Polskich i obecnie jest ich o 3% więcej niż rok temu.

Obecnie 2,38 mln Polaków nie płaci swoich zobowiązań terminowo. W skali całego roku najwięcej osób znalazło się w tej grupie w pierwszym półroczu 2014 r. Średnie zaległe zadłużenie na koniec tego roku wyniosło 17 214 zł, oznacza to wzrost o 310 zł w porównaniu z grudniem 2013.

„Po raz pierwszy w historii istnienia Rraportu InfoDług, dwa lata z rzędu, tempo wzrostu całkowitego przeterminowanego zadłużenia Polaków malało. Coraz bardziej uwidacznia się również wyższa świadomość konsumentów w zarządzaniu finansami oraz konsekwencji wpisu do rejestru dłużników informacji o nieregularnych płatnościach. Dbanie o wiarygodność finansową przez konsumentów oraz coraz większa świadomość firm dotycząca profilaktyki finansowej, może się przełożyć na dalsze zmniejszanie tempa wzrostu nieregulowanych terminowo płatności" – uważa wiceprezes BIG InfoMonitor Mariusz Hildebrand.

W ostatnim kwartale 2014 roku zadłużenie Polaków spadło o ponad 613 mln zł, tj. o 2,5%. Zmianie uległa także wysokość średniego zadłużenia – obecnie wynosi ono o 257 zł mniej w porównaniu z poprzednią edycją raportu - na koniec października 2014 roku było to 17 471 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu