Zamiast kreślarskiej deski


Projektowanie 2D i 3D jeszcze nigdy nie było tak proste – zachwycają się użytkownicy autorskich aplikacji Gazeli ze Śląska.
Dawno już minęły czasy, gdy projekty powstawały na papierze, z wykorzystaniem ołówka i przyborów kreślarskich. Obecnie projektanci korzystają ze specjalistycznych narzędzi do tworzenia płaskiej dokumentacji 2D i modeli 3D. Należy do nich ZWCAD – znakomita alternatywa dla AutoCAD, którą oferuje firma Usługi Informatyczne Szansa z Bielska-Białej.

– Z pomocą ZWCAD inżynierowie projektują części maszyn i urządzeń, architekci budynki i wnętrza, a product designerzy meble, kolekcje ubrań czy karoserie samochodów. Program zapewnia efektywną pracę z formatami DWG i DXF. Jego wyróżnikami są wysoka wydajność, przejrzysty i intuicyjny interfejs oraz przyjemna szata graficzna. Nic dziwnego, że po tego rodzaju soft sięgają nie tylko duże korporacje, ale też przedsiębiorstwa małe i średnie, a nawet freelancerzy – podkreśla Gabriela Ciszyńska-Matuszek, dyrektor zarządzająca Usług Informatycznych Szansa Sp. z o.o.
Branżowe nakładki
Efektywność danego narzędzia IT zależy od tego, czy pasuje ono do wymagań poszczególnych branż. Dlatego śląska Gazela stworzyła kilkanaście nakładek na ZWCAD. Jedną z nich jest aplikacja ZWTraffic wspomagająca przedsięwzięcia związane z organizacją ruchu drogowego. Jej użytkownicy mają do dyspozycji bazę znaków pionowych i poziomych, odwzorowanie konstrukcji niektórych elementów infrastruktury drogowej, możliwość sprawdzania przejezdności i wiele innych funkcji.
Inne autorskie rozwiązanie bielskiego software house’u to ZWGeo – opracowana z myślą o geodetach nakładka pozwala m.in. na import i eksport punktów, oznaczenie rurociągów i ogrodzeń, wstawianie map z serwerów WMS. Częścią programu są narzędzia do rastrów. Na uwagę zasługuje również ZWNesting – aplikacja umożliwiająca optymalne układanie obiektów na rysunku, co przekłada się na zminimalizowanie strat surowca. Produkt dostępny jest w dwóch rodzajach: uniwersalnym i do konstruowania odzieży (ZWTextile).
Szkolenia i rozwój
Oprogramowanie ZWCAD i jego rozszerzenia mogą służyć – zależnie od wersji – zarówno profesjonalistom, jak też osobom, które dopiero rozpoczęły przygodę z projektowaniem. Skoro zaś o przygodzie mowa, warto się rzucić w jej wir z doświadczonym przewodnikiem. Dlatego działalność Usług Informatycznych Szansa nie kończy się na dystrybucji programów.
– Prowadzimy szkolenia z obsługi CAD oraz zajęcia specjalistyczne i z obsługi programów, ponieważ nasza misja to edukowanie rynku i podnoszenie kompetencji cyfrowych pracowników biurowych – wskazuje Gabriela Ciszyńska-Matuszek.
Firma Usługi Informatyczne Szansa powstała w 2000 r., a w 2005 r. podpisała umowę z producentem programu ZWCAD i została autoryzowanym przedstawicielem ZWSOFT w Polsce (współpraca w dziedzinie wdrożeń, szkoleń i obsługi technicznej programów CAD). Przedsiębiorstwo z Bielska-Białej ma cztery biura w Polsce i zatrudnia ponad 25 specjalistów.
© ℗