Zamieszanie wokół wenezuelskiego złota

opublikowano: 30-01-2019, 06:50

Wenezuelski ustawodawca Jose Guerra napisał na Twitterze, czym wywołał ogromną burzę i falę spekulacji, że rosyjski Boeing 777, który wylądował w Caracas dzień wcześniej, miał do wypełnienia specjalna misję. Według Guerra, miał zabrać z kraju 20 ton złota ze skarbców banku centralnego.

Informacja ta z miejsce wywołała falę spekulacji w mediach społecznościowych i oburzenie. Guerra nie potrafił jednak przedstawić żadnych dowodów na poparcie swojej tezy. Internauci i eksperci próbują sprawdzić, czy ta informacja jest prawdziwa, czy tylko ma za zadanie przyciągnąć dodatkową uwagę do rozwoju sytuacji w tym południowoamerykańskim kraju.

Złoto, sztabki
Zobacz więcej

Złoto, sztabki fot. Bloomberg

Trzeba brać przy tym pod uwagę, że Jose Guerra jest byłym ekonomistą banku centralnego, który pozostaje w kontakcie ze starymi kolegami z Wenezueli. Po drugie, osoba posiadająca bezpośrednią wiedzę na ten temat powiedziała Bloomberg News we wtorek, że w banku centralnym odłożono 20 ton złota na załadunek. Wartość przesyłki szacowana jest na około 840 mln USD, i stanowi około 20 proc. rezerw złota tego kraju.

Jeden z najwyższych urzędników rosyjskiego ministerstwa finansów ostrzegł, że Wenezuela może mieć problemy z uregulowaniem płatności w ramach umowy o spłacie długu o wartości 3,15 mld USD zawartej w 2017 r. Kolejna rata w wysokości 100 mln USD ma zostać wypłacona w marcu. Później ministerstwo stwierdziło, że Rosja oczekuje od Wenezueli wypełnienia swoich zobowiązań.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu