Zapas soli na zimę zużyty już prawie w połowie

MWA
opublikowano: 23-12-2010, 09:31

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podsumowała na posiedzeniu komisji sejmowych sytuację na drogach.

Od początku zimy drogowcy zużyli 184 tys. ton soli drogowej z przygotowanych 400 tys. ton. Szefowie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) i Państwowej Straży Pożarnej przedstawili na wtorkowym posiedzeniu sejmowych komisji informację na temat sytuacji w kraju w związku z utrzymującymi się od kilku tygodni trudnymi warunkami pogodowymi.
Jak powiedział zastępca dyrektora GDDKiA Andrzej Maciejewski, tej zimy na utrzymanie dróg krajowych przeznaczono 445 mln zł, a od początku pogorszenia pogody wydano około 135 mln zł. Maciejewski zapewnił, że drogowcy są dobrze przygotowani, mają ponad tysiąc solarek, ponad 120 piaskarek, ponad 2,1 tys. pługów, które są dołączane do wynajmowanych samochodów ciężarowych, 223 pługi wirnikowe, używane głównie na terenach górskich i na drogach, na które śnieg jest często nawiewany. Sytuację na drogach monitoruje około 500 kamer i 200 punktów meteorologicznych, które pozwalają oceniać, jaka jest wilgotność powietrza i temperatura. W 2010 r. rozbudowano bazę magazynową służb utrzymania dróg.
Ale nie tylko GDDKiA ma więcej pracy w związku z atakami zimy. Komendant główny Państwowej Straży Pożarnej Wiesław Leśniakiewicz powiedział, że od 1 grudnia strażacy z powodu opadów śniegu, przyboru wód i wichur interweniowali 4,5 tys. razy. Średnio było to ponad 200 interwencji na dobę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWA

Polecane