Zarezerwuj czas w październiku: Zamiast słoty

KG
opublikowano: 26-09-2008, 00:00

Niespodzianki kryją się nie tylko w nieprzewidywalności giełdy — zajrzyj do teatru!

Podium, czyli grzech odpuścić

Subiektywne wybory, ale jakże zróżnicowane — teatralne rewolucje, jazzowe improwizacje, powieściowe intrygi w wielkim biznesie. Warto!

1

Koncert

Olympus Jazz Nights

1-5.10, Galeria Luksfera w Warszawie

Druga edycja cyklu koncertów promujących talenty muzyczne. Jedna z hal magazynowych wytwórni wódek Koneser na stołecznej Pradze ponownie zmieni się w klub jazzowy. Zobaczymy młodych muzyków grających różne odmiany jazzu. Każdy wieczór poświęcony będzie innemu nurtowi tej muzyki. Wystąpią: Mid West Quartet, Alive! Music, Damage Control, Gaba Kulka i trio, Audiofeeling. Nowością będzie otwarty konkurs fotograficzny dla amatorów — tematyka: świat muzyki jazzowej. Wystawa nagrodzonych zdjęć prezentowana będzie w czasie trwania koncertów. Patronat medialny nad Olympus Jazz Nights objął "Puls Biznesu". Na zdjęciu: Bogdan Hołownia, który zagrał nastrojowy koncert podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu.

www.partner.olympus.pl/jazz

2

Teatr

Genius loci

24-29.10, Teatr Łaźnia Nowa w Nowej Hucie

Kulturalny podbój Nowej Huty trwa. Wielką robotę wykonuje tam Bartosz Szydłowski i jego teatr Łaźnia Nowa. Tym razem proponują kolejną edycję świetnego festiwalu "Genius loci". Hasło: rewolucja. Spektakle: Klaty, Łysaka, Korczakowskiej, Kopki, Szkotaka... I pojedynek spektakli: dwa razy "Śmierć Dantona" Przybyszewskiej i dwa razy "Śmierć człowieka-wiewiórki" Sikorskiej-Miszczuk. Oj, będzie się działo!

www.laznianowa.pl

3

Książka

Biznes i przekręty

W księgarniach w październiku

Dlaczego wpływowy prezes odnoszącej sukcesy prywatnej spółki inwestycyjnej w Nowym Jorku musi wspierać finansowo tajną agencję rządową? Na co naprawdę idą te pieniądze? Intrygi, przestępstwa, zapierające dech tempo akcji. Jak napisał "Forbes", dla rynku kapitałowego autor robi tyle, co John Grisham dla środowisk prawniczych. Stephen Frey "Protegowany". Świat Książki.

www.swiatksiazki.pl

Teatr

Przebudzenie wiosny

24-26,30.10,

Teatr Powszechny w Warszawie

Skandal to był sto lat temu. Erotyczne nienasycenie, budząca się świadomość ciała i jego potrzeb. Dziś dramat Franka Wedekinda może budzić uśmiech politowania wśród gimnazjalistów. Oni to wiedzą od dawna i lepiej. A jednak zostaje jakaś niewypowiedziana tajemnica w tym tekście. Drażniąca, prowokująca... Coś dla reżyserki Haliny Kaut-Howson i młodych aktorów Teatru Pow-szechnego!

www.powszechny.art.pl

Teatr

Romeo i Julia

9-12.10, krakowski

Teatr Scena STU

Agata Duda-Gracz (tak, córka Jerzego!) konsekwentnie i zgoła niemedialnie robi swoje. Teatr osobny, nieprzystający do mód. Wierność sobie ma swoją cenę, ale młoda reżyserka płaci ją sumiennie. I wygrywa. Teraz wzięła na warsztat "Romea i Julię" Szekspira. Nie będzie po bożemu: trzy Julie (w tym Anna Polony!), dwóch Romeów... Ale w końcu to najlepsza tradycja Teatru STU.

www.scenastu.com.pl

Wystawa

Judyta Sobel,

Malarstwo

Od 26.09. do 24.10 w Galerii Desa

Modern w stolicy

Pierwsza wystawa interesującej artystki, która większość twórczego życia spędziła na emigracji. Zobaczymy malarstwo intrygujące, osadzone na skrzyżowaniu polskiego koloryzmu i tradycji łódzkiej awangardy abstrakcyjnej. Pełne światła i niuansów kolorystycznych pejzaże, martwe natury, portrety i wnętrza. Malarstwo figuratywne, jednak w typie deformacji i sposobie kładzenia farby radykalnie ekspresjonistyczne, bliskie abstrakcji. www.desa.pl

Koncert

Marc Ribot Trio

28.10, Jazz Klub Hipnoza w Katowicach

W muzyce gitarzysty Marca Ribota można się albo zakochać, albo ją znienawidzić. Obojętnym pozostać nie sposób. W 1984 r. gitarzysta dołączył do quasi-jazzowej formacji Loung Lizards. To był klucz do kariery. Ribot najchętniej spaja i przetwarza swe upodobania do tak różnej muzyki, jak soul, jazz, muzyka żydowska, kubańska, swobodna improwizacja, punk, psychodelia, twórczość elektroniczna i eksperymentalna.

www.jazzclub.pl

Koncert

Peter Brotzman

17.10, klub Alchemia w Krakowie

Jeden z najbardziej bezkompromisowych reprezentantów muzyki free. Potęga jego brzmienia, ekspresja oraz umiejętność grania niekończących się improwizacji, które wciąż wznosiły się i wznosiły, by w momencie kulminacji osiągać poziomy emocjonalne niedostępne dla innych saksofonistów, przeszły do legendy. Mimo upływu lat i trybu życia, który trudno uznać za zdrowy, Brotzman utrzymuje się w zadziwiająco dobrej formie.

www.alchemia.com.pl

Książka

Zalety próżniaczego życia

W księgarniach od 10 października

Ta pełna uroku książka uczy, jak leniuchować skutecznie i bez poczucia winy (a nie każdy to potrafi...). Jej przesłanie brzmi: pozwól, aby w twoim życiu znalazło się więcej okazji do odczuwania przyjemności. Na przykład przez rozkoszne wylegiwanie się rano w łóżku. Poznajemy znakomitych mistrzów nicnierobienia, z Markiem Twainem, Albertem Einsteinem i Kubusiem Puchatkiem na czele. Tom Hodgkinson "Jak być leniwym". Wydawnictwo WAB.

www.wab.com.pl

Wystawa

Iluzja jako źródło cierpień

Od 3.10 do 2.11 w Galerii Bielskiej BWA, Bielsko-Biała

Ekspozycja przygotowana przez Agnieszkę Żechowską. Kuratorka podejmuje refleksję nad obrazem, którego znaczenia i sensy uległy rozszerzeniu ze względu na rozwój rzeczywistości wirtualnej. Prezentuje malarstwo, wideo i obiekty przestrzenne, badające przestrzeń iluzji i granice obrazu, w którym poszukujemy własnego odbicia. W wystawie udział biorą m.in. Agata Bogacka i Grupa Twożywo.

www.galeriabielska.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu