Zarządcy płatnych autostrad powołali forum Polskie Autostrady Koncesyjne

PAP
opublikowano: 08-03-2016, 13:04

Firmy zarządzające płatnymi odcinkami polskich autostrad powołały przy Konfederacji Lewiatan forum Polskie Autostrady Koncesyjne. Jego zadanie to m.in. reprezentowanie spółek autostradowych w relacjach z władzami. Planowane są też działania wzmacniające bezpieczeństwo na drogach.

Współpracę w ramach forum podjęli koncesjonariusze płatnych autostrad w Polsce: Autostrada Wielkopolska, Autostrada Wielkopolska II, Stalexport Autostrada Małopolska oraz Gdańsk Transport Company.

Forum ma być głosem tego środowiska w relacjach ze stroną publiczną, m.in. Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa oraz Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Spółki autostradowe chcą również wspólnie promować bezpieczne zachowania kierowców na autostradach.

„Bezpieczeństwo na drogach to nie tylko kwestia infrastruktury, przepisów czy technologii. To także kwestia edukacji, dotarcia do kierowców, zwiększania poziomu świadomości i odpowiedzialności” – wskazał we wtorek członek zarządu spółki Stalexport Autostrada Małopolska Paweł Kocot.

Jego zdaniem polscy koncesjonariusze są przykładem dobrej współpracy w tym zakresie, a powołanie forum Polskie Autostrady Koncesyjne powinno przyczynić się do dalszej kooperacji - nie tylko w kwestiach bezpieczeństwa, ale także dialogu ze stroną publiczną.

Powstanie forum ogłoszono podczas zorganizowanej we wtorek w Warszawie międzynarodowej konferencji Road Safety 2016, organizowanej przez Europejskie Stowarzyszenie Koncesjonariuszy i Operatorów Płatnych Autostrad.

Kluczowym tematem konferencji jest omówienie warunków do realizacji celu, jakim jest tzw. „wizja zerowa”, czyli zredukowanie do zera liczby śmiertelnych wypadków na europejskich drogach. Mowa również o popularyzacji inteligentnych systemów w nowoczesnych samochodach.

Europejskie Stowarzyszenie Koncesjonariuszy Autostrad Płatnych działa od 43 lat, skupiając 22 podmioty z całej Europy. Od 2007 r. do stowarzyszenia należy także Autostrada Wielkopolska SA, reprezentująca w tej organizacji również Gdańsk Transport Company i Stalexport Autostradę Małopolską.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane