Zarządzający akcjami uciekają z USA (WYKRES DNIA)

Profesjonalni zarządzający uważają, że akcje amerykańskie są przewartościowane, a w poszukiwaniu lepszych okazji inwestycyjnych kierują się na inne rynki.

Aż 83 proc. zarządzających, ankietowanych w kwietniu przez Bank of America ML, uważa, że akcje z rynku amerykańskiego są przewartościowane na tle akcji z innych regionów. To najwyższe wskazanie od 1999 r., kiedy instytucja rozpoczęła przeprowadzanie ankiet. Indeks giełdy nowojorskiej S&P500 umocnił się od dnia wyborów w USA o 10,3 proc., w oczekiwaniu że zapowiadane przez Donalda Trumpa reforma podatkowa oraz programy stymulacji gospodarki wesprą amerykański wzrost gospodarczy, inflację oraz wyniki spółek. Te nadzieje znacznie jednak osłabły, po tym jak prezydentowi nie udało się przeforsować własnej wersji reformy służby zdrowia.

W rezultacie specjaliści przenoszą kapitały na ich zdaniem niedowartościowane wschodzące i europejskie rynki akcji, nawet mimo zwiększonej niepewności politycznej na Starym Kontynencie. Przepływy z giełdy nowojorskiej na inne rynki akcji są najbardziej dynamiczne w historii, wynika z danych zebranych od zarządzających przez BofA. Przewaga niedoważających amerykańskie akcje nad przeważającymi je sięgnęła w kwietniu 20 punktów procentowych, choć jeszcze w marcu minimalnie więcej było tych drugich. Tym samym zaangażowanie globalnych zarządzających w akcjach z giełdy nowojorskiej znalazło się najniżej od dziewięciu lat, wynika z opublikowanej w środę ankiety. Jednocześnie zaangażowanie na giełdach z gospodarek rozwijających się sięgnęło 5-letniego szczytu, a w akcjach zachodnioeuropejskich było najwyższe od 15 miesięcy.

- Mimo rozpisanej już na za tydzień pierwszej tury wyborów prezydenckich we Francji podejście inwestorów do akcji europejskich jest coraz bardziej optymistyczne. Choć zgadzamy się, że poprawa wyników europejskich spółek jest zachęcająca, to jednak spokój inwestorów może być przesadzony –tonował nastroje Ronan Carr, strateg europejskich rynków akcji w Bank of America ML.

Mimo zgody co do przewartościowania akcji amerykańskich na tle akcji z innych regionów, w skali globu akcje wciąż są jednak niedowartościowane na tle obligacji, oceniają uczestnicy badania. Wprawdzie przewaga oceniających, że globalne akcje są przewartościowane, nad będącymi przeciwnego zdania sięga 32 punktów procentowych, to jednak 52 proc. ankietowanych przewiduje, że hossa na globalnych rynkach akcji będzie trwać (korekty spodziewa się zaledwie 30 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Zarządzający akcjami uciekają z USA (WYKRES DNIA)