Zarządzający Banku Handlowego nagrodzeni akcjami fantomowymi

opublikowano: 21-01-2019, 17:58

W poniedziałek, 21 stycznia, Bank Handlowy w Warszawie poinformował o transakcjach przeprowadzonych przez przedstawicieli zarządu spółki. Objęli oni tzw. akcje fantomowe, co jest jedną z form wynagrodzenia, motywowani i budowania lojalności.

Beneficjentami zostali Sławomir Sikora (prezes zarządu), wiceprezesi Maciej Kropidłowski, David Mouille oraz Barbara Sobala, a także członek zarządu, Katarzyna Majewska.

Sławomir Sikora, prezes Banku Handlowego
Zobacz więcej

Sławomir Sikora, prezes Banku Handlowego źródło: pb.pl

Prezes Sikora w ramach nagrody krótkoterminowej za rok 2017 otrzymał 7605,56 akcji fantomowych w cenie 70,35 zł za walor, a także 8372,02 akcji w ramach nabycia prawa do wynagrodzenia zmiennego za lata 2015 - 2016. Oprócz tego w ręce prezesa trafiło też 2281,67 akcji fantomowych wynikających z  nabycia prawa do wynagrodzenia zmiennego za – rok 2017, przyznanego warunkowo w roku 2018. W obu przypadkach  cena została ustalona jako średnia z najwyższej i najniższej ceny za akcję banku na GPW z dnia wejścia w życie decyzji Rady Nadzorczej.

Tymczasem obecny kurs akcji na GPW (na zamknięciu poniedziałkowej sesji) wynosił 70,50 zł po spadku o 0,14 proc. Operując tą kwotą wartość przyznanego pakietu prezesowi Sikorze jest warta ponad 1 287 277 zł.

W przypadku Macieja Kropidłowskiego objął on akcje fantomowe w ilości 7932,75 sztuk. Wiceprezes Mouille objął 3878,61 walorów, Barbara Sobala objęła 1358,85 akcji, zaś Katarzyna Majewska 915,32 akcje.

Akcja fantomowa nie jest równoznaczna z typową akcją. Nie daje bowiem jej posiadaczowi żadnych praw udziałowych w stosunku do spółki, a beneficjent takiego instrumentu nie jest postrzegany jako udziałowiec i nie dysponuje z nich prawem głosu.

Realizacja prawa posiadacza akcji fantomowej opiera się na otrzymaniu w określonym momencie w przyszłości środków pieniężnych, dlatego akcję fantomową można porównać z premią gotówkową, ponieważ beneficjent w obu przypadkach otrzymuje świadczenie w formie gotówkowej. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, EPSI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu