Zarzut dla biznesmena za powoływanie się na wpływy u Drzewieckiego

PAP
23-11-2010, 14:19

Zarzut płatnej protekcji przedstawiła we  wtorek łódzka prokuratura biznesmenowi Markowi U. Miał on powoływać się na  wpływy i proponować austriackiej firmie załatwienie umów na inwestycje nadzorowane m.in. przez byłego ministra sportu Mirosława Drzewieckiego.

50-letni mężczyzna nie przyznał się do zarzucanego mu czynu. Złożył wyjaśnienia, ale prokuratura ich nie ujawnia, zasłaniając się dobrem postępowania. Grozi mu kara do ośmiu lat więzienia - poinformował PAP rzecznik łódzkiej prokuratury okręgowej Krzysztof Kopania.

Świadkiem w tej sprawie jest brat byłego ministra sportu, łódzki restaurator Dariusz Drzewiecki. Według prokuratury był on obecny podczas części spotkania Marka U. z przedstawicielami austriackiej firmy.

W styczniu tego roku "Dziennik Gazeta Prawna" podał, że Dariusz Drzewiecki w kwietniu 2009 r. złożył austriackiej firmie Alpine Bau propozycję załatwienia kontraktów na budowę boisk "orliki", budowę stadionów na Euro 2012 i odcinka autostrady A2. Spółka ta prowadzi w Polsce projekty za prawie 30 mld euro - buduje drogi i obiekty sportowe.

Dariusz Drzewiecki zaprzeczał wówczas tym doniesieniom, a informacje zawarte w artykule nazwał kłamliwymi. Natomiast jeden z menedżerów Alpine Bau, Uwe Meyer, z którym miał się spotkać Drzewiecki - w rozmowie z PAP potwierdził wówczas, że do takiego spotkania doszło. Dodał, że Drzewiecki obiecał "pomóc we wszystkim", ale - jak dodał - "odmówiliśmy współpracy, mówiąc, że nie jesteśmy nią zainteresowani".

Po doniesieniach w mediach łódzka prokuratura okręgowa wszczęła śledztwo w sprawie płatnej protekcji. Śledczy nie znaleźli dowodów na to, by Dariusz Drzewiecki powoływał się na wpływy u swojego brata. Przesłuchano w charakterze świadków m.in. przedstawicieli austriackiej firmy, Dariusza Drzewieckiego oraz osoby towarzyszącemu mu w miejscu, gdzie odbywało się spotkanie.

Jak poinformował we wtorek PAP Kopania, w śledztwie ustalono, że 12 marca ubiegłego roku w jednym z łódzkich pubów doszło do spotkania pomiędzy przedstawicielami austriackiej firmy Alpine Bau i innymi osobami, wśród których był biznesmen Marek U., związany z kilkoma spółkami i prowadzący działalność gospodarczą w Polsce i za granicą.

Podczas tego spotkania - jak wynika z ustaleń prokuratury - Marek U. powołując się na wpływy w Ministerstwie Sportu i Turystyki oraz Ministerstwie Infrastruktury, poprzez przedstawienie przedstawicielom austriackiej firmy brata ówczesnego ministra sportu, podjął się pośrednictwa w załatwieniu kontraktów na budowę 700 boisk sportowych w ramach projektu Orlik, stadionów piłkarskich oraz odcinka autostrady A2 Stryków-Warszawa.

Pośrednictwo w załatwieniu kontraktów - zdaniem śledczych - miało się odbyć w zamian za korzyść majątkową; Marek U. zażądał udziałów w nowo tworzonej spółce ze środków Alpine Bau, która miała realizować te inwestycje. We wtorek łódzka prokuratura przedstawiła Markowi U. zarzut płatnej protekcji.

Z ustaleń prokuratury wynika, że faktycznie Dariusz Drzewiecki został poproszony o przyjazd do lokalu, w którym odbywało się spotkanie. Siedział ze znajomymi przy innymi stoliku i został doproszony na spotkanie z Austriakami. "Rozmowy były prowadzone w języku niemieckim. Brak jest podstaw do stwierdzenia, że aktywnie w tym spotkaniu uczestniczył i w jakiś sposób próbował nawiązywać do wpływów w tych instytucjach. Został przedstawiony jako brat ministra, miał uwiarygodnić, natomiast sam nie orientował się w temacie spotkania" - powiedział Kopania.

Zdaniem śledczych, znajduje to potwierdzenie nie tylko w jego zeznaniach, ale także w zeznaniach innych świadków m.in. towarzyszących mu osób, które razem z nim przyjechały do lokalu. "Tej wersji nie przeczą także zeznania przedstawicieli austriackiej firmy" - zaznaczył prokurator.

Ostatecznie do współpracy Marka U. i austriackiej firmy nie doszło. Według prokuratury, w śledztwie nie było konieczności przesłuchania byłego ministra sportu Mirosława Drzewieckiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Zarzut dla biznesmena za powoływanie się na wpływy u Drzewieckiego