Zaskakujący wzrost sprzedaży detalicznej w Wlk. Brytanii

opublikowano: 20-09-2018, 12:37

Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii pozytywnie zaskoczyła. W sierpniu 2018 r. zamiast oczekiwanego spadku o 0,2 proc. wzrosła o 0,3 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca, wynika z danych Biura Statystyk Narodowych (ONS).

Równocześnie zrewidowano w górę odczyt z lipca z 0,7 proc. do 0.9 proc. wzrostu.

Sprzedaż napędzana była dobrami domowymi, takimi jak meble i urządzenia elektryczne. Spadek odnotowała natomiast sprzedaż żywności i ubrań, które to były liderem wzrostów w lipcu.

Bez uwzględniania paliw, wskaźnik zwiększył się również o 0,3 proc.

W porównaniu z analogicznym okresem 2017 r., sprzedaż detaliczna zwiększyła się o 3,3 proc. przy prognozie 2,3 proc., i także w tym przypadku zrewidowany został odczyt za lipiec z 3,5 do 3,8 proc. 

Z kolei biorąc pod uwagę okres czerwiec-sierpień 2018 r. m.in. dzięki ciepłej pogodzie całkowita sprzedaż detaliczna w ujęciu annualizowanym odnotowała wzrost o 3,4 proc. wobec 2,1-proc. dynamiki rok wcześniej. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu