Czytasz dzięki

Zatrudnienie i pensje w IT są wysokie i nadal będą u nas rosły

DCZ
opublikowano: 20-03-2009, 00:00

Dyrektor IT mógł w zeszłym roku zarobić miesięcznie 30-50 tys. zł brutto, dyrektor departamentu 15-25 tys., a ktoś ze stażem do dwóch lat – do 5 tys. zł.

Dyrektor IT mógł w zeszłym roku zarobić miesięcznie 30-50 tys. zł brutto, dyrektor departamentu 15-25 tys., a ktoś ze stażem do dwóch lat – do 5 tys. zł.

Informatycy to obecnie jedna z najlepiej zarabiających grup zawodowych w Polsce — wynika z danych firmy doradztwa personalnego Antal International.

— Pomimo relatywnie wysokiego wynagrodzenia w IT w porównaniu do innych sektorów polskiej gospodarki, wciąż przewidujemy w tej branży wzrost wynagrodzeń o około 4-8 proc. — prognozuje Justyna Sroczyńska z Antal International IT Telecom.

Polska w porównaniu z krajami Europy Zachodniej wciąż może zaoferować niższe koszty pracy na stanowiskach specjalistycznych i menedżerskich w branży IT. Mniejsze nawet o 20-30 proc. Dodatkowo migracja zarobkowa, niewystarczająca liczba absolwentów kierunków informatycznych i profesjonalizm ekspertów mogą się przyczynić do tego, że zatrudnienie w branży IT nadal będzie w Polsce rosło. Choć już nie tak szybko jak w ostatnich latach.

Zdaniem specjalistów z Antal International, mimo popytu na pracowników IT powinni oni świadomie planować ścieżki karier. W ciężkich czasach najlepszą lokatą jest bowiem inwestycja we własny rozwój. Nauka języków obcych, nowych technologii i procesów, rozwijanie dodatkowych umiejętności — to powinny być priorytety na najbliższe dwa, trzy lata. Od osoby pracującej przy projektach lub w sprzedaży pracodawcy wymagają także kompetencji związanych z prowadzeniem projektu, autoprezentacją i negocjacjami. Liczą się także: łatwość komunikacji, umiejętność pracy w zespole i efektywne zarządzanie czasem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Polecane