Zbiory zbóż mogą spaść o 20 proc. do 2040 r.

opublikowano: 22-05-2014, 11:15

Zbiory pszenicy i jęczmienia w Europie mogą spaść o ponad 20 proc., a kukurydzy o ok. 10 proc. do 2040 roku z powodu spodziewanego ocieplenia klimatu o ok. 2 stopnie Celsjusza, wynika z badań przeprowadzonych na Stanford University.

W Unii Europejskiej znajduje się ok. 20 proc. upraw pszenicy. Badacze porównali zbiory w cieplejszych i chłodniejszych częściach Europy, aby oszacować jak spodziewane ocieplenie klimatu wpłynie na wyniki upraw w nadchodzących dekadach.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

- Wyniki jasno pokazują, że umiarkowana zmiana klimatu może mieć duży wpływ na zbiory w Europie – powiedział Frances Moore, jeden z autorów badania, które ukazało się w czasopiśmie Nature Climate Change.

Podkreślił, że wyniki badania są zaskakujące, bo Europa jest „względnie chłodna”, a umiarkowane ocieplenie mogło być uznane za korzystne.

Z powodu zmian klimatu dochody gospodarstw rolnych w Hiszpanii, Włoszech, Grecji i południowej Francji mogą spaść w latach 2030-49, natomiast w północnej Francji, Irlandii, Holandii oraz części Wielkiej Brytanii i Niemiec mogą wzrosnąć, twierdzą badacze.

- Ogólnie rzecz biorąc, dochody z rolnictwa mogą lekko wzrosnąć dzięki zmianie klimatu jeśli rolnicy dostosują się do niej, ale mogą też spaść jeśli na wielu obszarach nie dojdzie do dostosowania – konkludują naukowcy.

Dostosowanie miałoby polegać m.in. na większym zróżnicowaniu upraw, a także zastosowaniu systemów nawadniających.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu