Zdalni brokerzy zagarniają GPW

opublikowano: 06-01-2020, 22:00

Obroty na GPW maleją, a udział krajowych domów maklerskich w handlu spada. Już tylko jeden jest w trójce największych pośredników na rynku akcji

W 2019 r. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) padła kolejna bariera. Roczne obroty akcjami i prawami do akcji spadły poniżej 180 mld zł — wyniosły 177,7 mld zł. Były więc o 13 proc. niższe niż w 2018 r. i o 6 proc. niższe niż w roku 2016, kiedy to ostatnio nie przekroczyły 200 mld zł. Lepszy był nawet 2012 r., kiedy planami zmian w OFE rząd Donalda Tuska wprowadził GPW w okres marazmu. Obroty akcjami wyniosły wtedy 187,6 mld zł. Patrząc z kilkuletniej perspektywy, można odnieść wrażenie, że zmiany w systemie emerytalnym nie tylko spowodowały spadek obrotów na GPW, ale stały się także katalizatorem przetasowań w pozycji rynkowej domów maklerskich. Coraz większego znaczenia na warszawskiej giełdzie nabierają zdalni członkowie, a więc brokerzy niemający w Polsce czegoś, co można nazwać biurem maklerskim, styczność z GPW ograniczający do podłączenia systemów informatycznych.

Dwa do jednego

W 2019 r. łączny udział w obrotach sesyjnych akcjami na GPW takich instytucji, jak JP Morgan, Morgan Stanley, Merrill Lynch, UBS, Goldman Sachs, Credit Suisse i HSBC, wyniósł 39,4 proc. To o 1,9 pkt proc. więcej niż w 2018 r. Biorąc pod uwagę, że rynkowy udział tej siódemki wzrósł wtedy o 9 pkt proc., można powiedzieć, że dynamika rozpychania się jej na rynku wyhamowała. Warto jednak zaznaczyć, że zagraniczne fundusze odpowiadają za ponad połowę handlu na rynku głównym nieprzerwanie od 2015 r. Przez siedmiu międzynarodowych potentatów biznesu brokerskiego przechodziło jednak wtedy niespełna 21 proc. obrotów.

W tym kontekście rok 2019 można uznać z ten, w którym krajowe domy maklerskie poniosły kolejną symboliczną porażkę. Wśród trzech największych brokerów działających na GPW znalazł się tylko jeden mający w Polsce infrastrukturę. Dom Maklerski Banku Handlowego zdołał obronić drugą pozycję, jaką miał w 2018 r. PKO BP, który w zeszłym roku był trzeci, ta sztuka się nie udała. Generalnie jednak piątkę największych pośredników na rynku akcji stanowią te same firmy co rok temu — trzech zdalnych członków giełdy i dwóch lokalnych. Zmieniły się jednak ich pozycje. W 2019 r. największym pośrednikiem na rynku akcji okazał się JP Morgan, który rok temu był piąty. Właśnie to miejsce zajął w 2019 r. PKO BP. Z pierwszego miejsca spadł zaś Merrill Lynch, który w 2019 r. był czwarty.

Po staremu

Bezapelacyjna jest dominacja lokalnych domów i biur maklerskich na rynku kontraktów terminowych i obligacji. Ten ostatni jest jednak bardzo specyficzny. Po pierwsze jest mały — w 2019 r. wartość obrotu obligacjami na GPW stanowiła zaledwie 0,8 proc. wartości obrotu akcjami. Po drugie — tradycyjnie około połowy obrotu generują klienci PKO BP. Nawet niewielkie zmiany aktywności klientów pozostałych brokerów potrafiąwięc doprowadzić do istotnych zmian na pozostałych pozycjach. I tak w 2019 r. na trzecie miejsce z ponad 8-procentowym udziałem w obrotach wskoczył ING Bank Śląski. Rok wcześniej w ogóle się w tej rozgrywce nie liczył.

Jeśli chodzi o rynek kontraktów terminowych, to konkurencja między domami maklerskimi nie przyniosła na nim większych zmian w 2019 r. Pierwszą piątkę stanowiły te same firmy co rok wcześniej. W walce o najniższe miejsce na podium Santander Bank Polska zdołał jedynie wyprzedzić mBank. Od strony statystycznej jest to związane z wchłonięciem przez Santandera spółki Santander Securities, czyli dawnego DB Securities. W 2019 r. jej udział w rynku był symboliczny, ale po dodaniu do działalności bankowej wystarczył do pokonania mBanku.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu