Zdaniem Bidena Putin rozważa użycie na Ukrainie broni chemicznej

  • DI
opublikowano: 22-03-2022, 05:55

Prezydent USA Joe Biden wyraził w poniedziałek pogląd, że rosyjskie oskarżenia, iż Ukraina posiada broń biologiczną i chemiczną mogą świadczyć, że Władimir Putin sam rozważa użycie takich broni w wojnie z Ukrainą. Ostrzegł również przed możliwymi atakami rosyjskich hakerów na amerykańskie firmy.

Joe Biden
Joe Biden
Chris Kleponis/POOL/EPA-EFE/Shutterstock

"Putin jest przyparty do ściany i daje teraz fałszywe sygnały, które fabrykuje, w tym twierdzenia, że my, Ameryka, mamy w Europie broń biologiczną i chemiczną, co jest po prostu nieprawdą" - powiedział Biden na spotkaniu z biznesmenami.

"Oni (Rosjanie) sugerują też, że Ukraina ma broń biologiczną i chemiczną. To jasna oznaka, że on (Putin) rozważa użycie obu rodzajów tych broni" - dodał prezydent.

Biden oświadczył również biznesmenom, że obecnie "czynem patriotycznym" jest lepsze zabezpieczenie ich firm przed ewentualnymi rosyjskimi cyberatakami. Zdaniem prezydenta może to być odpowiedź Kremla na zachodnie sankcje wprowadzone w związku z agresją na Ukrainę.

"Rosja może być w trakcie przygotowań do takiego ataku. Według naszego wywiadu państwo rosyjskie przewiduje takie działania" - podkreślił prezydent.

Biały Dom ostrzegł, że szczególnie zagrożone są amerykańskie sieci o kluczowym znaczeniu będące własnością sektora prywatnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane