ZEA: tania ropa zmusi producentów do zamrożenia wydobycia

opublikowano: 02-03-2016, 07:00

Załamanie notowań ropy zmusi wszystkich jej producentów do zamrożenia poziomu wydobycia, i konsensus odnośnie takiego działania powinien być osiągnięty jeszcze przed spotkaniem OPEC, uważa Suhail Al Mazrouei, minister energetyki Zjednoczonych Emiratów Arabskich, informuje Bloomberg.

Taka jest brutalna rzeczywistość, z którą musimy się wszyscy razem zmierzyć. Aktualne ceny zmuszą wszystkich do zamrożenia produkcji. Upór nie ma sensu – powiedział oficjel podczas wystąpienia w Abu Dhabi.

Ropa naftowa
Ropa naftowa
Bloomberg

Arabia Saudyjska, największy na świecie eksporter ropy, a także Rosja, Wenezuela i Katar zaproponowali zamrożenie produkcji na poziomie ze stycznia w celu wsparcia notowań surowca, którego ceny spadały o prawie 70 proc. w ciągu dwóch lat. 

Tymczasem Iran, który jest członkiem OPEC (kartelu producentów ropy), pragnący rozkręcić swoją gospodarkę po zniesieniu sankcji polityczno-gospodarczych w styczniu, uważa, że taki plan jest "śmieszny" i wymaganie od Teheranu uczestnictwa w nim jest "nierealistycznym i nieprzyzwoitym żądaniem". 

Iran zamierza zwiększyć swoje wydobycie o 1 mln baryłek dziennie. Obecnie produkcja sięga 2,8 mln baryłek dziennie, zaś na eksport trafia około 1 mln baryłek.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane