Zerowy obrót „dziesięciolatkami” Japonii

opublikowano: 14-03-2018, 07:49
aktualizacja: 14-03-2018, 07:50

Podczas sesji we wtorek nie sprzedano ani jednej benchmarkowej obligacji 10-letniej Japonii, wynika z informacji przekazanych przez Japan Trading Co.

Zobacz więcej

Haruhiko Kuroda

Bloomberg

Tak nietypowa sytuacja jest skutkiem działań banku centralnego. Realizując ilościowe luzowanie polityki pieniężnej w drodze skupowania obligacji na rynku przejmował nawet 40 proc. papierów, co spowodowało, że pozostali uczestnicy rynku, jak fundusze emerytalne i spółki ubezpieczeniowe, zaczęli stosować strategię „kupuj i trzymaj”. Eksperci zwracają uwagę, że pozytywnym dla Banku Japonii aspektem tej sytuacji jest większa łatwość kontrolowania krzywej rentowności. W środę szef banku centralnego, Haruhiko Kuroda, powiedział japońskim parlamentarzystom, że Bank Japonii kupił 75 proc. obligacji państwa wyemitowanych w roku rozrachunkowym kończącym się w marcu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu