Zimbabwe może pozwolić zagranicznym inwestorom na większościowe udziały w kopalniach diamentów

opublikowano: 05-12-2018, 09:20

Rząd Zimbabwe może zezwolić zagranicznym inwestorom na kontrolowanie udziałów w kopalniach diamentów, pod warunkiem, że część ich produkcji będzie zarezerwowana dla krajowego przemysłu przetwórczego.

Usunięcie limitu własności dla zagranicznego kapitału sygnalizowałoby inwestorom, że prezydent Emmerson Mnangagwa poważnie podchodzi do swojej obietnicy ożywienia górnictwa, które za jego poprzednika Roberta Mugabe staczało się w przepaść. Obecny rząd dąży do zwiększenia produkcji diamentów do 12 milionów karatów do roku 2023, w porównaniu z prognozą na poziomie „jedynie” 3,5 miliona karatów w tym roku.

Minister informacji Mangaliso Ndlovu poinformował, że kraj rozważa rezygnację z wymogu, że kopalnie diamentów muszą być w co najmniej w 51 procentach własnością krajowych inwestorów. W zeszłym roku ten południowoafrykański kraj porzucił ten wymóg dla większości kopalń, ale utrzymał przepisy dla producentów diamentów i platyny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu