Zimowy wysyp premii technologicznych

opublikowano: 16-12-2019, 22:00

Okrągły miliard złotych – tyle Bank Gospodarstwa Krajowego wypłacił już MŚP, które wygrały w wyścigu po wsparcie na innowacje

Mamy dobrą wiadomość dla przedsiębiorców chcących dostać kredyt, którego większość może być umorzona. Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) wydłużył termin konkursu z poddziałania 3.2.2 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR) do 23 kwietnia 2020 r. Pierwotnie miał on zakończyć się 27 lutego. Skąd taka decyzja?

PRZEKONUJĄCY BIZNESPLAN:
PRZEKONUJĄCY BIZNESPLAN:
Maciej Mikołajczyk, prokurent w Mikomax Smart Office, podkreśla, że przedstawiciele banku komercyjnego sprawdzają twarde parametry biznesplanu firmy, czyli m.in. stopy zwrotu z inwestycji i opłacalność projektu.
Fot. ARC

— Z propozycją wydłużenia terminu na składanie wniosków o promesę premii technologicznej wyszli przedstawiciele banków komercyjnych współpracujących z BGK. Wskazywali, że zainteresowanie kredytem na innowacje wśród przedsiębiorców jest bardzo duże. Wspomniane banki mogłyby mieć problem z obsługą wszystkich klientów, zbadaniem ich zdolności kredytowej i przyznaniem im promesy — mówi Mateusz Szulc, ekspert z BGK.

Warto podkreślić, że w ciągu niespełna trzech lat do przedstawicieli biznesu popłynął strumień unijnych pieniędzy w wysokości ponad 1 mld zł. Natomiast podpisane z nimi umowy o dofinansowanie opiewają na kwotę ok. 2 mld zł.

Spory popyt

Mateusz Szulc zauważa, że apetyt na kredyt mają zarówno przedsiębiorcy, którzy dotychczas nie startowali w konkursie, jak i przedstawiciele biznesu, którym nie wyszło w dotychczasowych naborach.

— Postanowili poprawić wnioski o dofinansowanie zgodnie z uwagami ekspertów BGK i ponownie wziąć udział w programie. Najczęstsze zastrzeżenia? Wielu przedsiębiorców nie potrafiło sprostać wyzwaniu, jakim jest dogłębna analiza rynku, którego dotyczy ulepszany lub tworzony przez nich produkt. Często jest im trudno udowodnić, że proponowane przez nich rozwiązania są innowacyjne z punktu widzenia danej branży w Polsce. Pamiętajmy: w jednym sektorze poprawa jakiegoś parametru o kilka procent może oznaczać rewolucję, natomiast w innej — tylko drobne ulepszenie produktu — tłumaczy Mateusz Szulc.

Inne błędy popełniane przez przedsiębiorców? W niektórych przypadkach technologia, która powinna być podstawą ich projektów, była już zawarta w nabywanych urządzeniach. To oznacza, że przedstawiciele biznesu nie włożyli wysiłku w prowadzenie prac badawczo-rozwojowych lub zakup nowej technologii. Budżet obecnej, szóstej edycji naboru wynosi 350 mln zł.

Liczymy na duże zainteresowanie kredytem wśród przedsiębiorców i na wartościowe, innowacyjne projekty. We wcześniejszych edycjach konkursu zdarzało się, że zwiększaliśmy pulę pieniędzy przeznaczoną na dany konkurs. Wówczas popyt na kredyt znacznie przewyższał możliwości budżetowe naboru. Tak było m.in. w pierwszej odsłonie konkursu. Jego budżet wynosił 303 mln zł, a ostatecznie BGK przyznał promesy na kwotę 753 mln zł — podkreśla Mateusz Szulc.

Od czwartej edycji konkursu dużym ułatwieniem dla firm jest możliwość poprawienia wniosku o dofinansowanie przed jego ostateczną oceną merytoryczną. Eksperci wskazują przedsiębiorcom, jakie kwestie wymagają uzupełnienia. Ekspert BGK podkreśla, że od tego czasu znacznie poprawiła się jakość wniosków. O kredyt na innowacje technologiczne najczęściej ubiegają się firmy z branż budowlanej i spożywczej. Nie brakuje też przedsiębiorstw z sektora tworzyw sztucznych i metalowego.

Biurko dla wszystkich

Beneficjentem wsparcia jest m.in. warszawska spółka Mikomax Smart Office, producent mebli biurowych. Działa na rynku od 20 lat. Dzięki dofinansowaniu z BGK firma uruchomiła produkcję prostego, ale innowacyjnego biurka. Na czym polega jego unikalność? W kilka sekund dostosowuje się do wzrostu i proporcji ciała użytkownika. Projekt doceniła również branża wzornicza.

— Po dobrym przyjęciu produktu na rynkach zachodniej Europy biurko StandUp wchodzi do polskich biur. Dzięki internetowi pracownicy mają dostęp do zasobów firmy praktycznie z każdego miejsca. W biurach coworkingowych pracują ludzie o różnychspecjalizacjach. Chcieliśmy zaproponować rozwiązanie wpisujące się w trendy rynku pracy, z którego mogą korzystać osoby pełniące różne stanowiska — mówi Maciej Mikołajczyk, prokurent w Mikomax Smart Office.

Na czym polega mechanizm, który spółka opatentowała i zastosowała w konstrukcji biurka?

— Działa na zasadzie przeciwwagi. Dlatego pracownikowi nie trzeba dużo siły fizycznej, aby zmienić pozycję blatu. Nasze rozwiązanie jest proste i intuicyjne. Zmiana stanowiska pracy następuje dosłownie w kilka chwil. Chodzi nam nie tylko o wygodę, ale także o zdrowie pracownika — tłumaczy Maciej Mikołajczyk.

Wypłacona przez BGK premia technologiczna posłużyła spółce do spłaty części kredytu, który zaciągnęła w banku komercyjnym.

— Jego przedstawiciele ocenili tzw. twarde parametry naszego biznesplanu, czyli m.in. stopy zwrotu z inwestycji i opłacalność projektu — podkreśla Maciej Mikołajczyk.

Koszty kwalifikowane:

  • zakup nieruchomości, robót i materiałów budowlanych
  • wytworzenie środków trwałych
  • zakup wartości niematerialnych i prawnych
  • koszty najmu lub dzierżawy gruntów, budynków i budowli lub ich części
  • studia, ekspertyzy, koncepcje i projekty techniczne niezbędne do wdrożenia nowej technologii

 Kluczowe kryteria oceny:

  • innowacyjność technologii
  • nowość i potencjał rynkowy końcowego rezultatu projektu
  • wdrożenie nowej technologii w postaci: prawa własności przemysłowej, wyników prac rozwojowych, wyników badań przemysłowych lub nieopatentowanej wiedzy technicznej
  • rozwiązanie wpisujące się w Krajowe Inteligentne Specjalizacje
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane