Złoto najtańsze względem akcji od czterech lat (WYKRES DNIA)

Pogłębiająca się od początku roku dekoniunktura na rynku złota sprowadziła ceny kruszcu do czteroletniego minimum w relacji do cen akcji notowanych na giełdzie w Nowym Jorku, zauważa agencja Bloomberg.

Notowania złota odniesione do cen amerykańskich akcji osiągnęły w maju czteroletnie minimum, a od tamtego czasu odbiły się jedynie nieznacznie. To oznacza, że inwestujący w kruszec nie tylko faktycznie tracą pieniądze, ale i ucieka im okazja do zarabiania na zwyżkach cen akcji, klasy aktywów najbardziej korzystającej na ożywieniu w gospodarce amerykańskiej.

Relacja cen złota do indeksu S&P500. Źródło: Bloomberg.

Na nastrojach inwestorów ciążą spekulacje, że Fed zacznie w tym roku zmniejszać program skupu aktywów. Jak jednak zauważa Bloomberg, po ostatnich spadkach notowania kruszcu nie nadążają za tempem wzrostu wartości długu w skali globalnej. Od 2008 r. ceny kruszcu skoczyły o 58 proc., podczas gdy – jak wynika z danych Bank of America – wartość długu na świecie wzrosła ponad dwukrotnie, do 23 bln USD.

- Obserwowaliśmy znaczne napływy na rynek akcji, ale z historycznego punktu widzenia wyceny należy już uznać za wysokie. Na tym tle notowania złota wyglądają atrakcyjnie – komentował Mike McGlone, szef działu analiz w firmie brokerskiej ETF Securities.

Od początku roku złoto przeceniono o 17 proc., podczas gdy indeks S&500 jest 14 proc. nad kreską. Tym samym relacja cen obu aktywów obniżyła się o jedną trzecią, a od szczytu z 2011 r. złoto straciło relatywnie już połowę wartości.

None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane