Złoto pod presją inflacji w USA i importu kruszcu przez Indie

Dorota Sierakowska, DM BOŚ
opublikowano: 12-01-2023, 10:24
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Notowania złota w bieżącym tygodniu pną się w górę, a cena tego kruszcu obecnie porusza się w okolicach 1885 USD za uncję. Prawdziwym testem dla złota będzie jednak dopiero dzisiejsza sesja, bowiem pojawią się podczas niej kluczowe dane dotyczące inflacji w USA.

Wpłyną one na wartość dolara amerykańskiego, a tym samym, także na ceny złota. Im łagodniejszy będzie odczyt inflacji, tym większa szansa na zwyżki cen kruszcu.

Tymczasem dzisiaj pojawiły się ciekawe informacje dotyczące importu złota do Indii. Agencja Reuters podała, że w grudniu 2022 r. wyniósł on zaledwie 20 ton, co w ujęciu rdr oznacza spadek aż o 79% (w grudniu 2021 r. import złota do Indii wyniósł 95 ton). Spadek ten wynikał przede wszystkim ze znaczącego wzrostu cen złota w lokalnej walucie, do niemal rekordowych poziomów.

Spadek importu widać było także w ujęciu całorocznym, aczkolwiek nie był on już aż tak głęboki. O ile w 2021 r. import złota do Indii wyniósł 1068 ton, to w 2022 r. było to 706 ton.

Indie to drugi największy konsument złota na świecie, po Chinach. W przypadku tych drugich, obecnie wsparciem jest prawdopodobnie wzmożony popyt przed Nowym Rokiem Księżycowym (aczkolwiek nie mamy jeszcze konkretnych danych).

Notowania złota – dane dzienne

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane