Złoto tanieje, bo MFW może sprzedać część swoich rezerw

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-02-2005, 11:29

Ceny złota w handlu elektronicznym na Comex w Nowym Jorku spadły we wtorek przed południem do poziomunajniższego od 16 tygodni. Rynek spekuluje, że MFW może zdecydować się na sprzedaż części swoich rezerw tego metalu - podają dealerzy.

Ceny złota w handlu elektronicznym na Comex w Nowym Jorku spadły we wtorek przed południem do poziomunajniższego od 16 tygodni. Rynek spekuluje, że MFW może zdecydować się na sprzedaż części swoich rezerw tego metalu - podają dealerzy.

    W sobotę przedstawiciele resortów finansów i banków centralnych z 7 najbardziej uprzemysłowionych krajów świata, którzy w piątek i sobotę obradowali w Londynie, zwrócili się do Międzynarodowego Funduszu Walutowego, aby ten rozważył możliwość rewaluacji lub sprzedaży części rezerw złota, a środki z tej operacji przeznaczył na zredukowanie zadłużenia najbiedniejszych krajów świata.    Wielka Brytania zaproponowała MFW rewaluację rezerw złota, które obecnie warte jest ponad 43 mld USD. Przeciwne temu planowi są jednak Amerykanie i Kanadyjczycy.

    "Dyskusje na temat rezerw złota MFW spowodowały powstanie atmosfery niepewności. Istnieje bowiem możliwość, że na rynku złota pojawi się nowy sprzedający" - powiedział Tobin Gorey, analityk rynku towarowego w Commonwealth Bank of Australia.

    Złoto w dostawach na kwiecień staniało na Comex w handlu elektronicznym o 1,90 USD, czyli 0,5 proc. do 413,50 USD za uncję. To najniższa cena metalu od 13 października 2004.

    Gdyby władze MFW zdecydowały się na sprzedaż złota, to taka operacja wymaga uzyskania zgody 85 proc. członków Funduszu, w którego skład wchodzą obecnie 184 kraje. "USA przysługuje 17 proc. głosów i de facto mogą one zawetować taką propozycję" - ocenia Malcolm Southwood z Goldman Sachs. MFW, trzeci największy "posiadacz" złota na świecie po USA i Niemczech, miał w styczniu w swoich rezerwach ponad 3.217 ton - wynika z szacunków World Gold Counci.

    Fundusz nie przeprowadzał przeliczeń wartości złota w swoich rezerwach i od 1971 r. uncja tego metalu wyceniana jest na mniej niż 41 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane